Суспільство

Чорна п’ятниця: як зробити вигідну покупку

Чорна п’ятниця – це американське свято, яке походить зі США. Відзначається у п’ятницю після Дня подяки. 

УСІ НОВИНИ В ОДНОМУ ТЕЛЕГРАМ-КАНАЛІ БАЙРАКТАР NEWS

Цьогоріч ця дата припадає на 25 листопада. 

Black Friday як правило майже усі магазини роблять дуже потужні знижки, або спеціальні пропозиції до цього дня.

Українські магазини навіть попри блекаут і проблеми зі світлом, підготувалися до Чорної п’ятниці.

Дізнавайтеся, як правильно зробити вигідні покупки, а також про історію походження свята.

Історія

Чорна п’ятниця “народилася” в Америці, яку ще називають “Батьківщиною розпродажів”. Знижки у США країні мають багато різновидів від спецпропозицій до буклетів у газетах, а серед американців багато таких, хто купує товари лише за знижкою. Практику знижок до святкових днів запровадили ще наприкінці XIX століття різні тогочасні торгові мережі та магазини. Поштовх до розвитку торгівлі зі знижками дав американський підприємець Френк Вулворт, який у кінці XIX століття був змушений розпродати усі свої товари по 5 центів, аби не збанкрутувати під час кризи. 

За один день він заробив свій тижневий прибуток. Згодом Вулворт відкрив мережу магазинів з товарами по 5 і 10 центів. Також запровадив відкриті вітрини, де можна оглядати товар (як зараз у супермаркетах). Згодом практика знижок та вітрин поширилася Америкою. 

Наступним етапом стали народні звичаї. У середні 20 століття у США люди після Дня подяки йшли до магазинів закуплятися подарунками близьким. У цей же день проводилися футбольні матчі, тому затори на дорогах та хаос у магазинах були величезні. 

Цей день поліцейські почали називати між собою “Чорна п’ятниця”. Це стосувалося саме хаосу, який панував на дорогах і в магазинах. Однак винахідливі продавці вирішили повернути це на свою користь та збільшувати продажі за рахунок знижок. Тому комерсанти перехопили назву цього дня й вона почала символізувати зовсім інша: у цей день магазини переходять із “чорного в червоне – з мінусу в прибуток”.

Наприкінці ХХ століття “Чорна п’ятниця” стала тим, чим є зараз. 

Сучасна концепція

Таким чином назва “Black Friday” перестала означати щось негативне. Тепер вона стала організованим всесвітнім розпродажем з неймовірною кількістю відвідувачів. Нині вона фактично відкриває сезон знижок на різдвяні свята. Найбільше купують комп’ютерну техніку, телевізори, іграшки тощо. Словом, дорогі чи розважальні товари, або ж подарунки близьким до Нового року. 

Чорна п’ятниця є дуже важливою датою для магазинів, оскільки саме на цей сезон припадає 20% продажів. 

Нині торгівля починається не лише у “Чорну п’ятницю” – магазини починають відкриватися ще ввечері на День подяки. Хоча це не вітається, оскільки для багатьох у США День подяки – це свято та вихідний на рівні з українським Різдвом.  

Багато роздрібних торговців відкриваються пізно в День подяки або рано вранці в п’ятницю. Деякі покупці стоять у черзі, щоб отримати найкращі пропозиції. Покупки продовжуються протягом вихідних. Знижки не лише продовжуються після Чорної п’ятниці, а й можуть починатися за кілька днів до неї у боротьбі за монету клієнта.

Негативні сторони

Нині Чорна п’ятниця не є офіційним святом, але багато працівників торгівлі беруть відпустки цього дня. Таке відбувається у зв’язку з величезним навантаженням на продавців і консультантів. 

Багато хто змушений працювати під загрозою звільнення, не маючи можливості взяти відпустку. Також до страйків призводило те, що на Чорну п’ятницю припадають вихідні до Дня подяки, але людей все одно змушують працювати. 

Також у “Чорну п’ятницю” магазини можуть шахраювати, пишучи на цінниках зі знижкою такі ж ціни, які були й до того. Або штучно підвищуючи вартість товарів, аби потім продати їх за ту ж вартість, але для покупця це виглядатиме, як значно нижча ціна. 

Також існує практика спеціалізованого виготовлення товарів на “Чорну п’ятницю”. Тобто, магазин електроніки замовляє 10-20 телевізорів нижчої якості, які коштуватимуть саме стільки, скільки їхній якісний аналог зі знижкою. 

Як вигідно придбати щось на чорну п’ятницю

Досвідчені шопери радять ще задовго до дати сформувати список бажань. Навіть якщо ви зараз не знаєте, чого хочете – можливо, посидівши з блокнотом, ви знайдете свій переліг бажань. 

Наступний етап є пошук бажаних товарів в магазинах. Зайдіть на сайті, пройдіться магазинами, техніку протестуйте, одяг приміряйте. І зафіксуйте ціни на товари. Потім порівняйте їх уже в “Чорну п’ятницю”. 

У “Чорну п’ятницю” ви не розгубитеся, одразу знайдете потрібний товар і зрозумієте, чи дійсно вигідно його купувати зараз. 

Також радимо не орієнтуватися саме на “Чорну п’яницю”. Багато магазинів починають сезон знижок за кілька днів до П’ятниці. Також існує Кіберпонеділок – це понеділок після Чорної п’ятниці, коли починаються великі знижки в онлайн магазинах. 

Таким чином покупками будете дійсно задоволені. 

Black Friday в Україні

До України ця традиція дійшла лише у 2013 році. Однак перші розпродажі були лише в окремих магазинах і обіцяли невеликі знижки в межах 5-20%. Однак з часом Україна наближається до того, що відбувається на Заході – знижок до 90%, ну а саму Чорну п’ятницю відзначають знижками практично всі великі мережі.

Б. Радько

Недавні новини

По всій Україні стане ще тепліше: прогноз на 21 травня

У вівторок, 21 травня, на українців чекає дуже тепла погода, пише уніан.  Очікується невелика хмарність,…

1 годину ago

П’ять невдалих днів: місячний календар на червень 2024

Коли змінюються фази супутника Землі в першому місяці літа, які дні будуть найвдалішими, а в…

2 години ago

Чи потрібно військовослужбовцям оновлювати свої дані: відповідь Міноборони

Як відомо, 18 травня набув чинності новий закон про мобілізацію в Україні. Тепер громадяни мають…

3 години ago

Коли краще поливати город: поради дачникам

Кожен городник хоч раз, але замислювався: коли поливати город - зранку чи ближче до вечора?…

4 години ago

Україну накриє спека: прогноз погоди на тиждень

Найближчий тиждень в Україні буде по-літньому теплим. Температура підвищиться по всій країні, місцями не виключені…

4 години ago

Які продукти потрібно їсти, щоб не боліла голова

Головні болі та мігрені можуть серйозно заважати життю, але правильне харчування здатне допомогти впоратися з…

5 години ago