12 березня: яке сьогодні свято, традиції та заборони

event 11:30 Субота 11 Березня 2023 БЛОГ
narodni prykmety 12 bereznia

12 березня святкують Міжнародний день шкільного харчування та Всесвітній день ананаса. Віряни вшановують пам’ять святого Прокопія Декаполіта. 

УСІ НОВИНИ В ОДНОМУ ТЕЛЕГРАМ-КАНАЛІ – БАЙРАКТАР NEWS

12 березня в церковному календарі – день пам’яті святого Прокопія Декаполіта. Він був палестинським монахом VIII століття, борцем з іконоборством, святим та сповідником. Народився в місті Селевкія (нині у Йордані) в тій частині Палестини, яка в той час називалася Декаполісом. З юних років обрав чернечий спосіб життя, а тому присвятив себе духовному очищенню.

Був монахом у Константинополі, де мужньо виступив опонентом боротьби проти вшанування ікон, що була розпочата візантійським імператором Левом III. В своїх навчаннях Прокопій доводив, що вшанування ікон це не ідолопоклонство. Святий цим накликав на себе гнів імператора і був підданий жорстоким тортурам. Спочатку його побили залізними прутами, а потім кинули до в’язниці. Всі муки він терпеливо зносив разом з Василієм Визнавцем.

Коли 741 року помер імператор, Прокопій вийшов на волю і зміг провести решту свого життя у монастирі. В глибокій старості відійшов він до Господа.

Що не можна робити в цей день

  • Не варто вирушати у далекий путь, тому що можна накликати на себе біду.
  • Заборонено їсти м’ясні, молочні страви, яйця, рибу.
  • Не можна лихословити, лаятися і сваритися.

Народні прикмети і традиції на 12 березня

Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день: 

  • дивилися, який сьогодні день: на вербі набрякли бруньки, буде хороший урожай;
  • вже розпустилися верхівки верби — чекайте на хороші посіви;
  • вилізли проліски — пора починати польові роботи;
  • граки летять на гнізда — чекайте на теплу весну.

12 березня в народі намагалися вийти на риболовлю, тому що вірили, що вона закінчиться вдало. Цього дня йшли також і до церкви, щоб пом’янути покійних, а потім відвідували їхні могили. В народі день називали “Прокоп” або “Дорогоруйнівник”.

Погода на 12 березня

Завтра, 12 березня, в Києві хмарно, без опадів. У Львові похмуро, опадів не очікується. У Харкові ясний день та вечір, а ось ранок похмурий, ще до світанку розпочнеться дрібний дощ, який закінчиться до середини дня. В Одесі вдень ясна погода, вночі дрібний дощ, але вранці розпогодиться і більше опадів не передбачається.

Температура повітря в Києві +4 вдень та 0 вночі. У Львові +4 вдень та -2 вночі. У Харкові +8 вдень та +2 вночі. В Одесі +8 вдень та +5 вночі.

Пам’ятні дати 12 березня

Календар важливих подій в Україні та світі за 12 березня:

  • 1229 рік — закінчився VI хрестовий похід: згідно з мирним договором між султаном Єгипту аль-Камілем і імператором Священної Римської імперії Фрідріхом II Гогенштауфеном, Єрусалим, Назарет та Вифлеєм передано хрестоносцям в обмін на мир;
  • 1241 рік — монгольські війська на чолі з ханом Субедеєм штурмом оволодівають укріпленим Верецьким перевалом в Карпатах;
  • 1365 рік — герцог Рудольф IV засновує Віденський університет;
  • 1496 рік — євреїв виганяють з Сирії;
  • 1622 рік — Католицька церква канонізує засновників Ордену єзуїтів, Ігнатія Лойолу та Франциска Ксав’єра;
  • 1633 рік — польський король Владислав IV затверджує Петра Могилу митрополитом Київським і всієї Русі;
  • 1812 рік — у Каракасі стається землетрус, який знищив місто та забрав життя 20 тисяч осіб;
  • 1910 рік — футбольна збірна Англії розгромила команду Франції з рахунком 20:0;
  • 1913 рік — Канберра стає столицею Австралії;
  • 1930 рік — Магатма Ґанді з прихильниками виступають в Соляний похід, демонстративно та ненасильницьки порушуючи колоніальну соляну монополію Раджу;
  • 1938 рік — війська Гітлера перетинають німецько-австрійський кордон; оголошено “аншлюс” обох держав;
  • 1947 рік — президент США Гаррі Трумен висуває зовнішньополітичну програму (“Доктрина Трумена”), згідно з якою Америка готова надавати допомогу усім “вільним народам” проти загрози комунізму; Туреччина та Греція отримували термінову допомогу;
  • 1968 рік — Маврикій здобуває незалежність;
  • 1989 рік — Тім Бернерс-Лі пропонує глобальний гіпертекстовий проєкт, нині відомий як Всесвітнє павутиння;
  • 1992 рік — Україна встановлює дипломатичні відносини з Кубою;
  • 1994 рік — перші 32 жінки ординовані у священики Церкви Англії у Бристольському соборі;
  • 1999 рік — Чехія, Польща та Угорщина вступають до НАТО;
  • 2000 рік — Папа Римський Іван Павло ІІ привселюдно вибачається за гріхи Католицької Церкви перед людством.

Іменини: як назвати дитину, яка народилася 12 березня

Які завтра іменини: Степан, Прокіп, Юліан, Макар, Яків, Маркіян, Тимофій, Тит.

Талісманом людини, народженої 12 березня є гранат. Цей камінь відомий людству ще з часів Скіфії. Ним найчастіше прикрашали обладунки, а ще з його допомогою освідчувалися в коханні. В Древньому Римі вірили, що гранат захищає від отруєнь. В перекладі з латинської мови слово “гранат” означає “подібний зернам”.

В цей день народилися:

  • 1816 рік — український письменник, історик, етнограф Олександр Афанасьєв-Чужбинський;
  • 1863 рік — український вчений, основоположник геохімії, біогеохімії, радіогеології, творець вчення про біосферу, її еволюцію і перетворення під впливом людини в ноосферу (сферу розуму), перший президент Академії Наук України Вернадський Володимир Іванович;
  • 1889 рік — видатний киянин, провідний танцюрист і балетмейстер трупи Сергія Дягілєва, власної трупи в Лондоні Ніжинський Вацлав Хомич;
  • 1914 рік — українська поетеса та сценаристка Лідія Компанієць;
  • 1942 рік — письменник, журналіст, головний редактор газети “Хрещатик” Цюпа Юрій;
  • 1945 рік — генерал, директор Інституту геополітики й економічних досліджень Скіпальський Олександр;
  • 1949 рік — художній керівник ансамблю “Київська камерата” Валерій Матюхін.

Читайте також — Гороскоп на 12 березня 2023 року: що обіцяють астрологи

Який день в Україні і світі

12 березня в Україні і світі святкують Міжнародний день шкільного харчування. Цього дня зазвичай піднімають важливі питання щодо харчування у закладах освіти, адже наші діти повинні їсти натуральні і корисні продукти для того, щоб рости здоровими і добре вчитися.

У США 12 березня зазвичай святкують День висаджування квітів. Він присвячений початку весняного сезону для садівників і квітникарів. В Сполучених Штатах захоплення квітами є досить популярним дозвіллям серед молоді і людей похилого віку. Щорічно цього дня люди обмінюються досвідом, приємно спілкуються, розповідаючи про своє захоплення. Середина березня ще й означає, що вже скоро прийде справжня весна і можна буде висаджувати квіти.

Також 12 березня День організації домашнього офісу. Останнім часом це свято набуло особливої актуальності, адже домашній офіс став звичним явищем. Дуже важливо його правильно і зручно облаштувати. За словами спеціалістів, потрібно обирати світле місце, тому стіл краще поставити біля вікна. Не менш важливим є і крісло — воно повинно бути комфортним, регулюватися. Психологи радять вибирати певні кольори для організації домашнього офісу. Помаранчевий і жовтий найкраще впливають на наші емоції, а ось синій — на розумову діяльність. Віддавайте перевагу насиченим відтінкам і намагайтеся уникати білого кольору.

А ще в світі святкують Всесвітній день боротьби з кіберцензурою. Це свято було запроваджене за ініціативою “Міжнародної амністії” та організації “Репортер без кордонів” 2008 року. Головна його мета — заохотити людство до розвитку свободи слова та рівних можливостей в інтернеті. Часто цього дня проводять тематичні розмови з IT-спеціалістами та інше.

Також 12 березня святкують Всесвітній день ананаса. Всі поціновувачі цього екзотичного фрукта можуть відсвяткувати цікаву подію, яка була створена 1970 року фахівцями-селекціонерами, які займаються виведенням нових сортів плоду. Свято створили на честь винайдення нового сорту під назвою “Den Monte Cold”. Цей сорт екстрасолодкий і відрізняється незвичайним смаком і вишуканим м’якушем золотистого кольору. В ньому в кілька разів більше вітаміну С, ніж в звичайних ананасах. Перший день ананаса відсвяткували на Гаваях, які вважаються батьківщиною фрукта. До Європи ананаси почали завозили в XV столітті, відразу ж після першої експедиції Христофора Колумба.

Останні новини
19.04.2024, П’ятниця
18.04.2024, Четвер
17.04.2024, Середа
16.04.2024, Вівторок
15.04.2024, Понеділок
14.04.2024, Неділя
13.04.2024, Субота
12.04.2024, П’ятниця
Читати більше новинarrow_forward