Сьогодні у Рівному відзначать 78-річницю вигнання нацистських окупантів

event 11:22 Середа 02 Лютого 2022 РІВНЕ

Сьогодні, 2 лютого, рівняни відзначають 78-у річницю вигнання нацистських окупантів з міста. Внаслідок жорстоких боїв за місто загинуло більше тисячі воїнів, які були поховані на Дубенському кладовищі (сучасний Меморіал Воїнської Слави) та в міському парку ім. Т. Г. Шевченка. Тому сьогодні, о 12 годині на військовому меморіалі кладовища “Дубенське” відбудеться традиційне вшанування пам’яті та покладання квітів.

Детальніше про це розповідає Час-Дій.

Понад 900 днів, з 1941 по 1944 роки, місто Рівне перебувало під окупацією нацистської Німеччини. 2 лютого 1944 року війська Радянської армії вигнали з міста загарбників. З тих часів цю дату ми відзначаємо як День вигнання нацистських загарбників з міста Рівне.

До вшанування памяті героїв, які віддали своє життя за визволення Рівного від нацистів долучився народний депутат родом з Рівного Дмитро Соломчук.

Коментар:Страшні роки окупації обернулися трагедію для тисяч рівнян. Сьогодні з сумом згадуємо всіх закатованих, спалених живцем і понівечених війною. Водночас згадуємо всіх синів і дочок рівненської землі, які поклали свої життя в сучасній війні. Війні з тими, хто ще донедавна називав себе  “братським народом”. Пам’ятаємо і маємо все зробити, щоб ця трагедія більше ніколи не повторилася“, – розповів політик у своєму Facebook.

2 лютого 1944 року закінчилася 900-денна окупація міста Рівне, нацистськими загарбниками. Страшні роки окупації…

Опубликовано Дмитро Соломчуком Среда, 2 февраля 2022 г.

Як визволяли місто

На виїздах із міста та перехрестях доріг німці створили міцні оборонні точки. Тому наступ радянських військ, який почався наступного дня, 2 лютого, виявився дуже нелегким. Лише у другій половині дня, коли остаточно було зламано рубіж оборони противника, стався вирішальний прорив. 

Проте бої не вщухали. Аж уранці наступного дня рівняни дізналися, що місто повністю звільнене від німців. У результаті боїв за Рівне армія Німеччини втратила кілька тисяч особового складу свого війська, а також 30 великих складів зі зброєю та військовою амуніцією. 

Перші директиви влади були дуже жорсткими

Як свідчать архівні джерела, перші дні після визволення в місто не пускали сторонніх. За цим стежили спеціальні військові патрулі. Владу в місті уособлював військовий комендант. Однією з перших директив, було зобов’язання населення здати особисті радіоприймачі на зберігання до управління зв’язку. За непослух – кримінальне переслідування у вигляді 5-ти років позбавлення волі. Після 20:00 з’являтися на вулицях міста – суворо заборонено через комендантську годину.

Рівне зазнало значних руйнувань

За період окупації місто зазнало значних руйнувань. Однією з найбільш пошкоджених у результаті бойових дій була теперішня вулиця Соборна, особливо та її частина, що прилягала до залізничного вокзалу. Вокзал теж був у руїнах. 

Перед самим відходом німців підпільники підірвали приміщення станції “Рівне”. Дісталося й мешканцям окраїн. Багато будинків були з проламаними дахами, оскільки після відступу німці ще до липня 1944-го продовжували бомбити місто. Як розповідають старожили, військові радили мешканцям вимазувати свої будинки смолою і сажею, щоб вночі вони не відсвічували, тому що напади ставалися частіше саме тоді.

На розчищенні завалів і руйнацій, а надалі відбудові міста були задіяні полонені гітлерівські вояки. Як пригадують мешканці вулиці Замкової, частину військових бранців утримували в бараку поруч із сучасною будівлею санстанції. Щодня їх залучали до впорядкування території колишньої резиденції гауляйтера України Еріха Коха, яка знаходилася приміщенні теперішнього обласного краєзнавчого музею.

Джерело

Останні новини
18.04.2024, Четвер
17.04.2024, Середа
16.04.2024, Вівторок
15.04.2024, Понеділок
14.04.2024, Неділя
13.04.2024, Субота
12.04.2024, П’ятниця
11.04.2024, Четвер
Читати більше новинarrow_forward