“Заради миру у всьому світі”: який внесок України в миротворчі місії ООН

Україна є однією з шести держав-засновниць Організації Об‘єднаних Націй. З часу отримання незалежності Україна є активною учасницею ООН і продовжує здійснювати значний внесок у діяльність цієї організації. 

Детальніше про це розповідає Час-Дій.

Деталі: У воєнних операціях взяло участь 44 тисячі українських військовослужбовців, з яких 55 людей – загинуло. Українці брали участь у миротворчих операціях ООН ще з часів СРСР. А ось за часів незалежності Україна взяла участь у 26 миротворчих операціях. 

Згадаємо найчисельніші операції, в яких взяли участь українські миротворці.  

Війна у Югославії (1992 – 1995 роки)

Збройні конфлікти у Югославії тривали з 1991 по 2001 року. Мешканці Сербії прагнули зберегти єдину державу, тоді як хорвати, боснійці та словенці прагнули незалежності. Також, зіткнення відбувалися між хорватами і боснійцями у Боснії і Герцеговині та македонцями й албанцями в Республіці Македонія.

Безліч військових злочинів, жахливі людські жертви та масові руйнування роблять конфлікт у Югославії одним із найбільших у минулому столітті.

У результаті, всі 6 республік, з яких складалась федерація, отримали незалежність. 

Український контингент серед іншого стежив за проведенням конвоїв з гуманітарною допомогою, здійснював патрулювання. У складі миротворчої місії ООН (UNPROFOR) пройшли службу 6,5 тисяч українців.

Місія ООН в Анголі (1996—1999 роки)

Остання миротворча місія в Анголі була MONUA. До неї тут було ще три інші місії, спрямовані на встановлення миру.

Громадянська війна в Анголі є найдовшим конфліктом в Африці. Збройні сутички відбувалися з 1974 до 2001 року. Конфлікт відбувався між UNITA і комуністичним рухом MPLA. Загалом миротворчі місії тут з 1988 року, Україна ж взяла участь в останній.

Тимчасові сили ООН в Лівані (2000 – 2006 роки)

У 2000 році Ізраїль вивів з південного Лівану війська та розформував Армію Південного Лівану. Хізбалла захопила велику частину укріплень та зброї. Наступні 6 років південь країни майже повністю контролювався силами Хізбалли. Їх підтримували Сирія та Іран, які мали спільні цілі боротьби з Ізраїлем.

У 2006 році відбувся лівано-ізраїльський конфлікт. Так звані “голубі каски” розташовувалися в південному Лівані, поблизу кордону з Ізраїлем. За вимогами ООН, Ізраїль мав вивести війська із Лівану. На території південного Лівану Хізбалла повинна роззброїтися. Зона потрапляла під контроль ліванських офіційних військ та солдатами ООН (15 тисяч).

Місія ООН у Сьєрра-Леоне (2001 – 2005 роки)

У цій африканській країні довгий час тривала громадянська війна. Під час війни зафіксовано численні випадки жахливої жорстокості щодо мирних жителів. Тож сюди ввели миротворчі сили ООН. Серед них були й представники України. Певний час долучені, також, були українські пілоти.

Загалом втрати миротворчого контингенту склали 159 військовослужбовців. Серед них – 6 українців.

Миротворча місія (2005 – 2008 роки)

Ця міжнародна військова операція є наймасштабнішою для незалежної України за межами країни. Військову службу в Іраку та Кувейті пройшло близько 6100 українців. 40 з них отримали поранення, а 18 загинуло.

На думку експертів, тодішній президент Леонід Кучма прийняв рішення про участь України у багатонаціональній операції з власних політичних мотивів. Після низки скандалів він потрапив в ізоляцію на міжнародній арені. А участь українських миротворців виводила його з цього становища.

У цій місії українці брали участь в реальних бойових діях. З 2005 року почався вивід українських солдатів. Частина залишилася у якості радників і спостерігачів. Але до кінця 2008 року усі повернулися додому.

Місія ООН у Грузії (2008 – 2009 роки)

Місія спостереження ООН у Грузії розпочалася у 1993 році та тривала до 2009 року. Україна взяла участь у 2008 – 2009 роках, коли у ситуацію втрутилася Росія

Збройний конфлікт за участі Росії тривав з 7 по 12 серпня 2008 року. По один бік була офіційна грузинська влада, по інший Росія і сепаратистські угрупування Південної Осетії та Абхазії. У результаті офіційна армія зазнала поразки. Грузія втратила Абхазію та Південну Осетію.

Миротворча місія у Ліберії (2003 – 2018 роки)

У 2003 році в південну частину Ліберії з Кот-д’Івуару вторглося озброєне угрупування “Рух за демократію в Ліберії”. У військовому конфлікті загинуло від 50 до 300 тисяч людей (за різними оцінками). Тож була створена місія ООН. Задіяно загалом було 15 тисяч людей: як військових, так і цивільних співробітників. Вони мали налагодити мирне життя, займалися роззброєнням збройних угруповань.

У місії взяли участь й українці. За весь період миротворчої місії загинуло 5 українських миротворців. Закінчилася вона всього кілька місяців тому.

Джерело: сайт 24 канал

Читайте також: Маска значно ефективніша за респіратор: пояснення лікаря

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: