НОВИНИ

Вчені розкрили секрети, як легко прокидатися

З’ясувалося, що за спонтанного пробудження більшість нейронів зменшують активність, їм потрібно декілька хвилин, щоб знову працювати нормально.

Детальніше про це розповідає Час-Дій.

Деталі: Після пробудження людина погано рухається, повільно міркує. Вчені називають це інерцією сну. Зазвичай все проходить через декілька хвилин, але трапляються ситуації, коли потрібно прокинутися миттєво. Опитування показують, що суб’єктивно загальмованість після пробудження відчувають багато людей незалежно від статі та віку. Триває це в середньому півгодини, максимум — чотири години.

А ось глибока тривала інерція сну може супроводжувати такі захворювання, як ідіопатична гіперсомнія, синдром пізнього засинання, парасомнія без швидких рухів очей, порушення настрою. З інерцією сну провели багато експериментів. Один із них описаний ще в 2006 р. у журналі Американської медичної асоціації.

Дев’ять здорових добровольців спали по вісім годин протягом трьох тижнів вдома, а на четвертій — вже у лабораторії. Відразу після пробудження їх декілька разів просили виконати математичний тест. В останній день, прокинувшись, вони відразу почали вирішувати завдання та робили це періодично протягом 26 годин. 

Результат здивував: учасники досліду більше страждали від інерції сну, ніж від недосипу. З’ясувалося, що за спонтанного пробудження більшість нейронів зменшують активність, їм потрібно декілька хвилин, щоб знову працювати нормально. У цей короткий період ще тривають патерни сну, які піддаються вимірюванню. Так що відчуття “не цілком прокинувся” — досить об’єктивне.

У більшості людей ранкова загальмованість проходить легко та швидко. Але вона може бути небезпечною для співробітників екстрених служб, наприклад, медичних бригад, пожежних. Якщо надійшов виклик, у них немає і хвилини на розкачку, потрібно відразу діяти, приймати рішення.

Вважається, що по-справжньому прокинутися допомагає шум: скажімо, булькання киплячої води, музика. Узагальнивши результати експериментів, вчені з Мельбурнського королівського технологічного інституту (Австралія) підтвердили: це справді так, але із застереженнями.

Дорослим краще допомагає високочастотний імпульсний будильник, рожевий шум. На дітей добре діють низькочастотний T-3-сигнал і голосові повідомлення. Музика корисна для пробудження всім, крім тих, хто прокидається на екстрений виклик. Інша група вчених з Австралії вказує: від інерції сну рятують фізичні вправи.

Про це свідчить і викид адреналіну у пожежних, розбуджених за тривогою. В експерименті добровольці поспали в лабораторії дві години, їх розбудили серед ночі, частину відразу посадили за велотренажер на дві хвилини, потім пішов 30-секундний спринт.

Група контролю займалася звичайними справами. У всіх брали кров на аналіз, щоб з’ясувати рівень норадреналіну. Хоча його ефект швидко зникає, учасники забігу суб’єктивно були менш сонними, ніж ті, що прокидалися у спокої.

Джерело: сайт Green Post

Читайте також: Трамп думає над створенням нової політичної партії — ЗМІ

Дмитро Гаврилюк

Кажуть журналісти - сидяча робота? Це не про Діму. Нашого Дмитра хлібом не годуй, а дай лише попрацювати в домашньому садку. В перервами між практикою, він ділиться секретами і лайфхаками своїх знань. А ще Діма морж! Інколи нам здається, що в його жилах тече антифриз! Наразі Діма вегетаріанець з 3-річним стажем, який розкаже вам усе про користь бобових і овочів. І часто пише про це у авторському блозі.

Недавні новини

Що робити в разі алергії на тополиний пух: алерголог дав інструкцію

Найчастіше, період, коли летить тополиний пух, починається у квітні-травні, якщо весна спекотна, а якщо ні,…

4 години ago

Як приготувати апетитні роли, багаті на білок: ідея для перекуса на роботу

Немає нічого кращого, ніж приготувати роли з рисовим папером. Це просто, смачно та легко. На…

6 години ago

Такі аромати подобаються усім: 5 класичних нот у парфумерії

Зазвичай парфуми створюють щонайменше з 10 інгредієнтів, що розкриваються в різний час і роблять аромат…

7 години ago

Гарні, але дуже проблемні: які рослини не варто садити на своїй ділянці

Вибираючи красиві рослини для прикраси ділянки, необхідно враховувати їхню потенційну шкідливість. Деякі чагарники і рослини,…

8 години ago

Капітана з Рівненщини судили за прикривання пиятик підлеглих та преміювання їх

Костопільський районний суд визнав капітана однієї з військових частин винним у недбалому ставленні до служби.…

9 години ago

Гелікоптер із президентом Ірану потрапив у аварію

На північному заході Ірану сталася аварія з гелікоптером, який перевозив президента країни Ібрагіма Раїсі. Вертоліт…

10 години ago