НОВИНИ

В Україні підскочать тарифи на електроенергію: скільки будемо платити у 2021-му

В 2021 році в Україні підвищать тарифи на електроенергію для населення.

Детальніше про це розповідає Час-Дій.

Деталі: Таке рішення вже анонсували в Міненерго. І навіть якщо відомство очолить нова людина, подорожчання неминуче.

Зараз у Кабміні є кілька варіантів перерахунку: можуть скасувати пільгову ціну, повністю “відпустити” тарифи або ж на першому етапі обійтися підвищенням вартості струму на 30%.

Про те, як і чому подорожчає електроенергія – читайте в матеріалі 

Як підвищать тарифи на електроенергію?

Остаточної версії підвищення на цю мить немає. У Міненерго лише анонсували його, однак проєкт нових цін не опублікували. Є два варіанти:

  • зовсім скасувати “спеціальні ціни” для населення
  • підвищити тарифи для населення приблизно на 30%

Якби українці зараз платили за загальними тарифами, то за перші 100 кВт*год електроенергії замість 90 грн віддавали б 243 грн. Щоравда, до тарифу 2,43 грн входить компенсація низьких цін для простих українців. Тому якби скасували зниження вартості в окремих випадках, то загальний тариф був би близько 2,18 грн за кВт*год.

За підвищення цін на 30% у середньому кожен кіловат-година може подорожчати з 1,1 до 1,43 грн. Це менше, ніж при повному скасуванні контрольованих тарифів, але водночас і проблема перехресного субсидування в цьому разі залишиться.

У Кабінеті міністрів розповіли, що є й інший, більш м’який варіант: скасувати знижку на перші 100 кВт*год електроенергії. Зараз за них треба платити 90 копійок, а за кожен наступний кВт*год – уже по 1,68 грн. Якщо таке рішення ухвалять, 150 кВт*год подорожчають з 174 до 252 грн.

Коментар: Тариф на газ було легко підняти, тому що зробили це в період низьких ринкових цін. Тобто відразу споживачі не відчули на собі подорожчання. З електроенергією не хотіли порушувати питання до місцевих виборів. Потім почалися дискусії: ну як підняти відразу так різко?” – говорить людина з уряду.

Навіщо підвищувати ціни на електроенергію?

В Україні востаннє тарифи на електроенергію підвищували ще 2017-го, відтоді її ринкова вартість підскочила вдвічі, проте тариф не переглядали. І що довше з цим зволікають, то більше проблем виникає.

Експертка “Опори” Тетяна Бойко пояснила: поки немає конкурентних тарифів, компаніям невигідно продавати електроенергію безпосередньо населенню. 

Коментар: Ціна має бути набагато вища. Є два тарифи й той, який до 90 копійок, навіть транспортування не покриває, не те щоб компенсувати витрати на виробництво“, – впевнена Бойко.

Крім того, відбувається так зване “перехресне субсидування”. У кінцевому підсумку все одно доводиться платити пересічним споживачам. Аби “середня” ціна збереглася на рівні собівартості, бізнес змушують переплачувати. Відтак підприємства закладають ці витрати в свої ціни. І платять, зрештою, кінцеві споживачі.

Головне ж – низькими тарифами допомагають не тільки українцям, які потребують підтримки. Нижче собівартості платять і власники величезних особняків, офіційні мільйонери. Виходить, за багатих, як і за бідних, платять усі.

До чого призведуть нові ціни?

Крім впливу на загальну ситуацію на ринку (як мінімум покращиться становище енергопостачальних компаній), виростуть і суми в платіжках. 

Якщо ви користуєтеся тільки освітленням і побутовою технікою, ймовірно, подорожчання істотно на вас не відіб’ється. А ось тим, хто опалює будинок електроенергією, доведеться платити значно більше.

Важливо відзначити: навіть якщо зараз відстрочити підвищення, в майбутньому його не уникнути. Собівартість генерації зросла разом із витратами на “транспортування” струму. І за це в будь-якому разі комусь доведеться платити.

Період виборів позаду, тож політична доцільність відіграватиме вже не настільки істотну роль. Ті, кому й зараз бракує грошей на оплату комунальних послуг, і з новими цінами, за субсидування, оплачуватимуть самостійно лише частину комуналки.

Джерело: сайт Obozrevatel

Читайте також: Мінрегіон пропонує запровадити автоматичне коригування тарифів на теплову енергію та комунальні послуги

Дмитро Гаврилюк

Кажуть журналісти - сидяча робота? Це не про Діму. Нашого Дмитра хлібом не годуй, а дай лише попрацювати в домашньому садку. В перервами між практикою, він ділиться секретами і лайфхаками своїх знань. А ще Діма морж! Інколи нам здається, що в його жилах тече антифриз! Наразі Діма вегетаріанець з 3-річним стажем, який розкаже вам усе про користь бобових і овочів. І часто пише про це у авторському блозі.

Недавні новини

Хто більше мерзне – жінки чи чоловіки: неочікувані результати досліджування

Багато хто вважає, що жінки більш чутливі до низьких температур і схильні мерзнути навіть за…

3 години ago

Торт без випічки: легкий рецепт за 15 хвилин

Торт без випічки. Часу на приготування потрібно 15 хвилин. Назва повністю відповідає, тому що зіпсувати…

5 години ago

Неконтрольований потяг до їжі: учені виявили несподіваний фактор, який на це впливає

В людей, які відчувають себе самотніми, виявили зміни в нейронних реакціях мозку. Це може пояснити,…

6 години ago

Як правильно поливати рослини, не завдаючи їм шкоди: поради городникам

Поливати рослини - це не просто лити на них воду. Це ціла наука, яка потребує…

7 години ago

У Києві викрили “бізнесмена”, який продавав місця на кладовищі за гроші

У Києві судитимуть доглядача Жулянського кладовища, який за три тисячі доларів США «бронював» місце на…

8 години ago

На Рівненщині командир танка “відсидить” 5 років за дезертирство

На Рівненщині засудили командира танка, який втік з військової частини.  Про це йдеться у рішенні…

9 години ago