НОВИНИ

Страсна п’ятниця у 2021 році: що не можна і можна робити

Страсною, або Великою, називається остання п’ятниця, шостого тижня Великого посту, безпосередньо перед Великоднем. У 2021 році Світле Христове неділю в православ’ї випадає на 30 квітня

Детальніше про це розповідає Час-Дій

Страсна п’ятниця в християнстві – час скорботи і жалоби. За Біблією, в п’ятницю, наступну за Таємною вечерею, Ісус Христос був засуджений і розп’ятий на хресті. У цей день віруючі згадують про страждання Спасителя.

Коли настане Страсна п’ятниця в 2021 році

Страсний, або Великої, називається п’ятницю останній, шостий тижні Великого посту, безпосередньо перед Великоднем. В 2021 році Світле Христове неділю в православ’ї випадає на 2 травня. Відповідно, Страсна п’ятниця буде напередодні нього, тобто 30 квітня.

Католицький Великдень у 2021 році відзначається 4 квітня. Таким чином, датою Страсної п’ятниці в цьому році в католицтві стане 2 квітня.

До речі, іноді дати Пасхи, а отже, і Страсної п’ятниці, в православ’ї та католицтві збігаються. Таке сталося, наприклад, в 2017 році, коли Світле Христове Воскресіння випало на 16 квітня.

Згадаймо Євангеліє: Страсна п’ятниця в християнстві

Згідно з Євангелієм, в п’ятницю відданий своїм учнем Іудою Христос постав перед судом прокуратора Іудеї Понтія Пілата за звинуваченням в бунті і підбурюванні. Пилат, усвідомлюючи несправедливість цих наклепів, проте засудив Христа до страти через розп’яття на хресті.

Страта відбулася на горі Голгофа, при цьому хрест, на якому, його розіп’яли, Христос ніс по вулицях Єрусалиму сам в супроводі варти. Одночасно з Ісусом там же були страчені двоє розбійником, причому один з них покаявся в своїх гріхах.

Читайте також: Кому в Україні платять від 67 тисяч: названо найбільш високооплачувані вакансії

Як далі оповідає Євангеліє, на третій день після смерті на хресті Христос воскрес. Цієї неділі стало найголовнішим святом у християнстві, Великоднем.

Велика п’ятниця в православних і католицьких церковних службах

Богослужіння в Страсну п’ятницю присвячені розповідям про муки Христа на хресті, його смерть і поховання.

Під час православної вечірні (фактичний час цієї служби – близько 15.00) співається особливий канон, а з вівтаря до віруючих виносять плащаницю, зображення Спасителя у гробі. Ця дія стали включати в вечірню тільки з кінця XVI століття, а зараз воно є обов’язковим. У центрі храму Плащаниця знаходиться три неповних дні.

В католицтві прийнято богослужіння Хресної дороги, яка нагадує віруючим про основні моменти страждань Ісуса по дорозі на Голгофу, і особлива вечірня служба Страстей Господніх (після 15 годин дня, час смерті Христа по Біблії).

Як правильно провести Страсну п’ятницю

Велика п’ятниця – день найсуворішого посту в християнстві. Віруючі повністю відмовляються від їжі до часу винесення в храм плащаниці, а й з цього моменту вирішуються тільки вода і хліб.

Через те, що Страсна п’ятниця – час трауру і скорботи, в цей день особливо не рекомендується вдаватися до веселощів. Замість розваг краще зосередитися на молитві і допомоги близьким.

Народні традиції в Страсну п’ятницю

Крім християнських традицій, для Страсної п’ятниці існували і народні звичаї, що перегукуються з забобонами і нерідко взагалі мають язичницьке коріння. Наприклад, на Русі іноді палили на високих пагорбах багаття, що захищають, за повір’ям, від нечистої сили. Також була поширена заборона на землеробські і ковальські роботи. Жінкам потрібно було відмовитися від шиття і в’язання, та й всі інші роботи по дому добре б закінчити у Великий четвер. А ось піч, навпаки, рекомендувалося: вважалося, що приготований в цей день хліб зможе виліковувати хвороби.

У деяких країнах в Страсну п’ятницю проходять театралізовані ходи, які, втім, далеко не завжди схвалюються церквою. Наприклад, в філіппінському селі Сутуд кілька десятків років практикуються ритуали розп’яття і самобичування, і подивитися на них приїжджають туристи-католики з усього світу. А в Мексиці Велика п’ятниця – день карнавалу і вистав за мотивами євангельських оповідей. Ця традиція пішла ще з колоніальних часів, коли прибули в Америку іспанці прагнули звернути місцеве населення в християнство, а яскраве свято служив для залучення уваги.

Читайте також: Лікар пояснив, чому магнітні бурі не впливають на самопочуття

Дмитро Гаврилюк

Кажуть журналісти - сидяча робота? Це не про Діму. Нашого Дмитра хлібом не годуй, а дай лише попрацювати в домашньому садку. В перервами між практикою, він ділиться секретами і лайфхаками своїх знань. А ще Діма морж! Інколи нам здається, що в його жилах тече антифриз! Наразі Діма вегетаріанець з 3-річним стажем, який розкаже вам усе про користь бобових і овочів. І часто пише про це у авторському блозі.

Недавні новини

Експерти назвали 5 спецій, які варто додавати у каву, щоб покращити смак

Кориця - не єдина спеція, із якою варто пити каву. Підсилити смак і по-новому його…

20 хв. ago

На три знаки Зодіаку чекає велика удача вже наступного тижня

Згідно з прогнозами астрологів, наступний тиждень буде щедрим на приємні події та несподівані подарунки долі…

50 хв. ago

Міноборони Німеччини просить уряд виділити для України додаткові 3,8 млрд євро

Міністерство оборони Німеччини звернулось до федерального уряду країни з проханням виділити додаткові 3,8 млрд євро…

1 годину ago

8 тисяч доларів за «квиток» до Угорщини: у Миколаєві викрили осіб, які переправляли ухилянтів за кордон

У Миколаєві затримали трьох осіб, які незаконно переправляли ухилянтів за кордон. Про це повідомляє Миколаївська…

2 години ago

На Дніпропетровщині чоловік із ножем напав на військового з ТЦК

Подія сталася у 18 травня, у місті Синельникове на Дніпропетровщині. Цивільний чоловік напав з ножем…

2 години ago

На Закарпатті вітчим підпалив 10-річного пасинка: дитина загинула

На Закарпатті вітчим підпалив 10-річного пасинка. Хлопчик помер у лікарні, пише ТСН. Натомість рідні загиблого,…

3 години ago