Наша історична “спадщина”

event 13:42 Понеділок 17 Вересня 2018

В рамках нашого заходу «Антиекскурсія» ми завітали до місця розкопок Палацу Любомирських. З’ясували, чому ця локація не змогла стати історичною окрасою нашого міста та як її намагались реанімувати з 2007 року до 2016.

Історія маєтку Любомирських починається з початку 18 століття. Будівництво розпочали на острові площею 3,5 гектара, де раніше стояла дерев’яна фортеця попередніх власників Рівного. Сама будівля була виконана у стилі бароко, а пізніше запрошений архітектор Таушер дещо змінив вигляд палацу у стиль рококо. Жили пани Любомирські у маєтку до 1836 року. Через фінансову скруту вони переїхали, а вже за три роки на місці їх оселі відкрили гімназію. Утримувати таке велике приміщення було складно, тому вже через рік гімназію закрили. Впродовж наступних десятиліть палац слугує локацією для різноманітних заходів – спектаклів, балів. У 1927 році сталася сильна пожежа. Якщо до цього маєток знаходився у гарному стані, то пожежа завдала йому незворотніх руйнувань.

Перші плани відновити палац лунали ще у 2007 році. Тоді Юрій Торгун, крупний бізнесмен Рівненщини, був ініціатором будівництва у місті копії замку князів Любомирських. Для цього йому ще у 2007 році відвели 45 соток землі на вулиці Замковій поблизу стадіону “Авангард”, були знайдені інвестори, але через фінансову кризу цей проект так і не вдалось реалізувати. Але від своїх амбітних планів зробити готельно-розважальний центр у вигляді замку підприємець не відмовився, та до 2016 року сумлінно сплачував оренду. Цікаво, що вартість 45 соток землі у самому центрі міста обходилась йому всього у 7000 гривень в місяць.

В 2015 році біля стадіону «Авангард» археологи знайшли рештки палацу Любомирських ХVІІІ-ХІХ століть. А вже у лютому 2016 року дається старт програмі «Дослідимо замок (палац) у місті Рівному». На нього планують витратити 400 тисяч гривень впродовж року, з яких 100 тисяч на охорону об’єкту. За цей рік все розгортається успішно, знайдено і передано на зберігання до краєзнавчого музею 320 давніх артефактів. Сам Юрій Торгун негативно відзивався про дану ініціативу «Ідея розкопати колишній замок – це просто маячня. Кому ті розкопки треба? Це просто чийсь черговий піар-хід з прив’язкою до імені Торгуна. Чи дозволю я копати на відведеній мені ділянці? А хтось з’ясовував, де насправді був той замок? Я по своїх каналах шукав цю інформацію і не зміг знайти точного місця розташування замку.»

На зиму територію розкопок консервують. Тарас Максименко, начальник Управління культури і туризму Рівненської міської ради озвучив амбітну мету – створити в нашому місті музей історії Рівного. Фінансування сподівалися отримати з міжнародних грантів, але спроба виграти транскордонний грант «Польща – Україна – Білорусь» виявилась невдалою. У грудні 2017 в Рівному бюджетна комісія міської ради вирішила припинити фінансування розкопок, так як гроші на цей проект передбачені в кошторисі реконструкції стадіону «Авангард». Але на 2018 рік ні реконструкції, ні історичної пам’ятки, на жаль, немає.

 

 

 

Теги:
Останні новини
28.05.2023, Неділя
27.05.2023, Субота
26.05.2023, П’ятниця
25.05.2023, Четвер
24.05.2023, Середа
Читати більше новинarrow_forward