Голова “Час-Дій” на Антикорупційному Митному Форумі

event 14:03 Середа 21 Жовтня 2015

Голова ГО Час-Дій на Львівському Антикорупційному митному форуміГолова Громадської організації «Час-Дій» Дмитро Соломчук відвідав Всеукраїнський Антикорупційний Митний Форум, який відбувся 17 жовтня 2015 року у Львові.

У рамках Форму обговорювалися проблеми митниці та шляхи їх подолання. Голова ГО «Час-Дій» брав активну участь заході. У ході обговорення від підприємців Рівненщини була розроблена стратегія розвитку митниці і сформовані поки що усні пропозиції до депутатів Верховної Ради України:

  1. Нормалізувати роботу контрольно-пропускних пунктів з іншими державами, передусім з Польщею та Угорщиною, оскільки вони є «дверима» до Європи. Задіяти усі смуги, які наявні на митних переходах, адже коли працюють лише один чи два з чотирьох-шести – це спричиняє шалені черги. Вочевидь, що цього можна уникнути, або зменшити розмір черги та час очікування, якщо задіяти більше пропускних смуг. Встановити ліміт на пропуск авто у 2-3 хвилини, якщо є якісь сумніви щодо нього, то детальний огляд проводити у спеціально відведеному для цього місці, відвівши авто з дороги, не зупиняючи потік. Все це усуне блокування розвитку бізнесу та інвестиційного клімату в регіоні та Україні, оскільки зменшиться час проходження митного кордону, а інвесторів не відлякуватиме тяганина на митниці. Зекономлений час можна використати на проведення ділових переговорів та вирішення інших питань.
  2. Скасувати попередні декларації. Розвиток українського підприємництва та інвестиційного ринку гальмують попередні декларації – підприємців обкладають податками за товар, який вони навіть не вивезли за межі іншої держави. Підприємцями Рівненщини були сформовані пропозиції щодо законопроекту, який надавав підприємцям митний кредит, а сплата ПДВ з товарів, оформлених на митниці – після реалізації підприємцем цієї продукції, але не пізніше 90 днів після митного оформлення. Такий порядок сплати ПДВ стане результатом збільшення асортименту на складах на 35%. Ціни для кінцевих споживачів знизяться, зростуть робочі місця для працівників – а все разом сприятиме покращенню інвестиційного клімату, а також дещо зменшить вигоду контрабанди, що спонукатиме до виведення бізнесу із тіні.
  3. Встановити чіткі, детально визначені правила митного оформлення товарів, які в першу чергу підпадають під контрабанду – як для працівників митниці, так і для суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності. Також є пропозиції щодо можливого запровадження спрощеного порядку оформлення для таких товарів, а також визначити чіткі штрафні санкції за порушення цього порядку, а також посилити відповідальність за незаконне переміщення товарів через митний кордон або оминаючи його. Боротьба з контрабандою та корупцією на митниці повинна бути пріоритетною, оскільки близько 70% товарів в Україні надходить шляхом контрабанди – а це мільярдні недонадходження до Державного бюджету України. Водночас це створює нечесну цінову конкуренцію для законослухняних підприємців, оскільки вони, на відміну від тих, які реалізують контрабандний товар, змушені піднімати вартість товарів на суму сплаченого мита та ПДВ, а з реалізації отримують менші прибутки. Суми коштів, виведені з контрабандного обігу могли б сприяти покращенню економічної ситуації в Україні, особливо в часи, коли наша держава просить кредити від МВФ за виконання жорстких вимог.
  4. Особливої уваги також заслуговує громадський контроль керівництва митниць, погодження посади керівника митниці із громадськістю. На Рівненщині діє Форум сприяння митній справі та інвестиціям Рівненщини, активними учасниками якого є представники ГО «Час-Дій». До рівненського Форуму входять представники бізнесу, митні брокери, громадські організації та представники юридичних фірм, до спілкування запрошуються та залучаються представники митниці в тому числі і її керівний склад. Подібні органи необхідно створити у всіх областях, оскільки вони не тільки сприяють налагодженню діалогу між бізнесом та митницею, а також ще є базами для проведення громадської експертизи кандидатур на посаду керівників митниць. Президент України публічно заявив, що призначення керівних посад у державних органах в областях повинні відбуватися за погодженням із громадськістю на підстав відкритого конкурсу. Таким чином пропонуємо погодження наказів про призначення та звільнення начальників митниць головами таких форумів, які були обрані членами форумів.
  5. Також підприємці Рівненщини пропонують укласти договори про обмін митними базами із Польською, Румунською, Угорською митницями, що дозволить усунути переписування фактур для повного митного оформлення. Це також дасть можливість зупиняти зловживання системою tax free, коли особам, які придбали товари закордоном повертається ПДВ (чи його аналог в іноземній країні) на суму, яка перевищує суму, обсяги, які перевищують задекларовані на нашій митниці, тому у разі перевищення норми суми та ваги ввезення на територію України tax free-товарів сплачуватимуться усі необхідні податки та збори.
  6. Відповідальність митних службовців за свої рішення. Не рідко трапляються випадки, коли митну вартість коригують посадові особи митного органу без наявних для того законних підстав. Суб’єкти ЗЕД в таких випадках відстоюють свої права в суді, однак на це витрачається додатковий час, гроші та, нерви, тоді які самі митні службовці після скасування їхніх неправомірних рішень не зазнають ніяких санкцій. Тому пропонується також до законопроекту внести норму, яка б визначила санкції, які накладатимуться на службових осіб, які необґрунтовано та незаконно скоригували митну вартість товарів, що встановлено рішенням суду.
  7. Скасувати індикативну вартість товарів. Ввезення товарів на митну територію України необхідно здійснювати лише за заявленою фактурною митною вартістю.
Теги: форум
Останні новини
29.05.2023, Понеділок
28.05.2023, Неділя
27.05.2023, Субота
26.05.2023, П’ятниця
25.05.2023, Четвер
24.05.2023, Середа
23.05.2023, Вівторок
Читати більше новинarrow_forward