Хто в домі голова?

Кожні п’ять років настає день, коли кожен повнолітній громадянин має скористатися своїм виборчим правом, та з бажанням, чи без нього зробити вибір наступного голови держави. Чи знаємо ми якими правами та обов’язками наділений президент , та що потрібно для того, щоб позмагатись за таку «професію»?
Звернемось до вікіпедії, з латині президент – той, хто сидить попереду. Тобто це особа, яка представляє інтереси всіх громадян, являє, так званого,«батька нації». Щоб якось відрізняти цю посаду від монарха-диктатора, який повністю контролює зовнішню та внутрішню політику,а все правління описується фразою «Держава — це я!», президент дещо обмежений у своїх повноваженнях. Перший у світі президент був обраний у США, ним був Джордж Вашингтон, лідер боротьби за незалежність, за якого проголосували 100 відсотків виборців, досі такого успіху ніхто ще не досягав, хоча багато диктаторів з цим би посперечались.
Повернемось до наших президентів, починаючи від першого – Леоніда Кравчука і до початку терміну Віктора Федоровича повноваження президента поступово скорочувались. Так президент перестав бути головою виконавчої влади, не міг призначати голів місцевих державних адміністрацій, парламентська більшість визначала особу Прем’єр-міністра. Але з 2010 новообраний президент Янукович вирішив, що такий порядок справ його не влаштовує і повернув собі брозди виконавчої влади, сформувавши при цьому свою більшість у Верховній Раді. Так будь-який законопроект міг легко прийнятися при другому читанні, з трьох можливих. З 2014 року конституцію відкотили до положень 2004 року.
Отож, президент України є гарантом державного суверенітету, територіальної цілісності України, додержання Конституції України, прав і свобод людини і громадянина. При тому президент зберігає недоторканість, його титул закріплюється за ним довічно, а його охорону забезпечує окремий президентський полк.
Наступні президенські вибори відбудуться 31 березня 2019. щоб балотуватись потрібно мати більше 35 повних років, бути громадянином України, проживати на її території протягом 10 останніх років та володіти державною мовою. Окрім необхідних документів в ЦВК потрібно внести задаток в 2.5 мільйона гривень, який повернеться тільки у разі перемоги, чи виходу у другий тур.

“Собачий рай”: у горах Коста-Рики працює унікальний притулок для тисячі тварин (фото)
