Як від рівнян чиста річка втікає

event 13:06 Вівторок 18 Вересня 2018

Рівне як і більшість інших міст стоїть на річці. В рамках заходу «Антиекскурсія» ми пройшлись набережною нашої Усті та пересвідчились у її сьогоднішньому плачевному стані.

Перша згадка про Устю датується 1583 роком, це ліва притока річки Горить, її довжина 68 км. Раніше вона була досить повноводною – витікала з одного озера і впадала в інше. Озера були в межах міста. А посередині одного з них знаходився острів з палацом Любомирських, про розкопки якого ми розповідали в попередній статті. Зараз на річку тяжко дивитись – вона закута в бетон і більше схожа на канал, який перетинає місто. Рівняни вже звикли до таких явищ як мор риби і жахливий сморід, що супроводжують кожен літній сезон.

Основними факторами забруднення є неспроможність очисних споруд справлятися з кількістю шкідливих викидів та забудова берегової лінії, яка призводить до ерозії земель, як наслідок – замулення річки. Масла у вогонь підливають і пересічні рівняни: під час нашого заходжу ми стали свідками того, як продавщиця в кінці своєї «зміни» викинула пусті пластикові коробки з під товару прямо у річку; курці, які нехтують елементарними нормами культури та викидають недопалки вздовж берегової лінії чи у воду. Здебільшого все прибирається силами місцевих активістів, які влаштовують постійні толоки та беруть на себе роботу комунальних структур.

У 2011 році Рівненською міською радою була прийнята «Програма розчищення і впорядкування малих річок та охорони підземних вод від забруднення на 2011-2015 роки», кожного року лунали десятки гучних заяв з різноманітними проектами по спасінню річки. Як бачимо, результат поки нульовий.

Рівненські активісти запропонували проект  – «Зелена стежка».  Ідея дуже сподобалась міській владі, але як виявилось, частина земель берегу Усті знаходиться в оренді власників «Ринку Дикого». Весною 2016 року було виділено 800 тисяч гривень для втілення першого етапу проекту, проте, через перепалки з підрядником роботи так і не були розпочаті. «Зеленій стежці» настав кінець, а з ним – інфраструктурно-рекреаційній зоні вздовж головної водної артерії міста.

Авангард, палац Любомирських, Устя – перспективні претенденти на звання туристичної окраси міста. Десятки проектів, сотні закликів, тисячі небайдужих, та, на жаль, результат поки нульовий. Ми сподіваємось, що небайдужа громада та місцева влада нарешті об’єднаються для вирішення проблем міста. Відповідальність за вигляд і розвиток Рівного лежить на кожному мешканці. Потрібно не стояти осторонь та пам’ятати – реальність твориться тобою.

Теги:
Останні новини
28.05.2023, Неділя
27.05.2023, Субота
26.05.2023, П’ятниця
25.05.2023, Четвер
24.05.2023, Середа
Читати більше новинarrow_forward