“Як це було”: протести проти Лукашенка в Білорусі в 1996 – 2020 – архівні фото

event 18:12 Понеділок 17 Серпня 2020 У СВІТІ

Білоруси не вперше виступають проти чинної влади — таке було в 90-х, у 2006, у 2010 і у 2017 роках. Як і чому вони раніше протестували.

Детальніше про це розповідає Час-Дій.

Деталі: 9 серпня в Білорусі відбулися вибори президента. За офіційними даними, з великим відривом переміг чинний президент Олександр Лукашенко, який керує країною вже 26 років. Однак дані спостерігачів і опозиції кажуть, що перемогла Світлана Тихановська. 

Незгодні з офіційними результатами президентських виборів білоруси вийшли на протести, які жорстоко придушує ОМОН — силовики стріляють у протестувальників гумовими кулями, кидають у них світло-шумові гранати, бʼють і затримують. 

Страйкують працівники підприємств, з державних телеканалів звільняються журналісти

Березень 1996 — квітень 1997 року. “Мінська Весна”.

Насильницький розгін учасників мирної демонстрації з нагоди 10 річниці Чорнобильської катастрофи
Насильницький розгін учасників мирної демонстрації з нагоди 10 річниці Чорнобильської катастрофи

Протести почалися, коли білоруси дізналися про плани президента Олександра Лукашенка укласти з Росією договір про Союзну державу. Ще однією причиною був референдум, який змінив символіку країни, надав державний статус російській мові й розширив повноваження президента.

Протест проти політики Лукашенка в Мінську
Протест проти політики Лукашенка в Мінську

Опозиція вважала референдум неконституційним. В ході акцій протесту ОМОН жорстоко розганяв людей, силовики били їх ногами та затримували (на одному з мітингів затримали більше сотні людей).

Березень 2006 року. “Плошча—2006”.

Тоді Лукашенко на виборах переміг вже втретє. Акції почалися в день голосування: незгодні з офіційними результатами жителі країни почали збиратися на Жовтневій площі в Мінську. 

Опозиційні протести в Жовтневому парку в Мінську
Опозиційні протести в Жовтневому парку в Мінську

Протести очолили опозиційні кандидати Олександр Мілінкевич і Олександр Козулін. Основна акція пройшла 25 березня й отримала назву “День Волі”. 

В Мінську спецпідрозділи міліції перекривають дорогу учасникам мітингу
В Мінську спецпідрозділи міліції перекривають дорогу учасникам мітингу, які підтримують опозиційного кандидата в президенти Олександра Мілінкевича

Загалом в мітингу взяли участь близько 10 тисяч осіб. Протестувальників жорстоко розігнав ОМОН, який кидав у них димові шашки та розпилював сльозогінний газ. Крім того, силовики затримали кілька сотень людей.

Грудень 2010 року. “Плошча—2010”.

Протести також почалися через результати президентських виборів. На них Лукашенко переміг з великим відривом, набравши 79,65% голосів. Андрій Санніков, який посів друге місце, отримав лише 2,43%. 

Білоруси протестують через результати президентських виборів
Білоруси протестують через результати президентських виборів

Перший великий мітинг білоруси провели на Жовтневій площі в Мінську. Протестувальники, яких за різними оцінками було від 30 до 50 тисяч осіб, вимагали провести повторні вибори — без участі Лукашенка. 

Люди кричали бійцям ОМОНу: "Ви ж наші сини та брати! Невже вам не соромно захищати цю владу!"
Люди кричали бійцям ОМОНу: “Ви ж наші сини та брати! Невже вам не соромно захищати цю владу!”

Влада, як і раніше, не пішла на діалог. Демонстрацію було розігнано внутрішніми військами. Загалом силовики затримали близько 800 осіб, в тому числі сімох кандидатів у президенти. 

Лютий — березень 2017 року. “Марш недармоїдів”.

На площі люди вийшли через декрет №3 “Про запобігання соціального утриманства”, який Лукашенко підписав у 2015 році. 

ОМОН затримував людей прямо на вулицях, декого бив
ОМОН затримував людей прямо на вулицях, декого бив

Протести почалися в лютому 2017 після того, як люди отримали так звані “листи щастя” — повідомлення від податкової інспекції з вимогою виплатити “податок на дармоїдство”. Його розмір становив близько 185 доларів на рік.

Протестувальники в Мінську
Протестувальники в Мінську

Демонстрації почалися з “Маршу обурених білорусів”. Його організували учасники президентських виборів 2010 року Микола Статкевич і поет Володимир Некляєв.

Серпень 2020 року.

Починаючи з 9 серпня, в Білорусі тривають масові протести проти фальсифікацій на виборах президента. Жителі країни вимагають перерахувати голоси й провести чесні вибори. 

Менше ніж за тиждень протестів затримали близько 7 тисяч осіб. СІЗО переповнені
Менше ніж за тиждень протестів затримали близько 7 тисяч осіб. СІЗО переповнені

За даними ЦВК, Олександр Лукашенко виграв з результатом понад 80% голосів. Проте, за даними спостерігачів, правозахисників і активістів Лукашенко набрав не більше 10% і перемогла на виборах опозиційний кандидат Світлана Тихановська. 

Силовики застосовують проти людей надмірну силу і багатьох калічать
Силовики застосовують проти людей надмірну силу і багатьох калічать

Демонстрації придушує ОМОН — людей закидують світло-шумовими гранатами, розганяють водометами, по них стріляють гумовими кулями. 

За чотири дні було затримано близько 7 тисяч осіб. Є загиблі — за даними МВС Білорусі, це одна людина, але правозахисники повідомляють як мінімум про трьох.

Джерело: сайт Бабель

Читайте також: У Європарламенті не визнали виборів у Білорусі, а Лукашенка оголосили персоною нон ґрата

Останні новини
19.07.2024, П’ятниця
18.07.2024, Четвер
17.07.2024, Середа
16.07.2024, Вівторок
15.07.2024, Понеділок
14.07.2024, Неділя
Читати більше новинarrow_forward