Форми державного правління простими словами

event 17:18 Вівторок 14 Серпня 2018

Час від часу ми стикаємось з визначенням “форми правління” та з його підвидами: монархія, республіка. Ми можемо чути ці визначення у випуску новин, на лекціях, тематичних вечорах. Але досить часто, зрозуміти і запам’ятати суть кожної форми доволі важко.

Сьогодні ГО “Час Дій” підготувала для вас доволі просту схему, яка не дасть вам заплутатись у політичних процесах.

Отже, є дві основні форми правління – це монархія та республіка. А вони вже в свою чергу діляться на підвити.

Монархія – це форма правління, коли керування державою виконується одноосібно, наприклад королем, султаном чи імператором.

  • Перший її вид – абсолютна монархія. При такій формі правління вся влада належить одній особі і вона була більш розповсюджена у епоху рабовласництва та феодалізму. Нині ж, представників такого типу управління є декілька: Марокко, Арабські Емірати та Кувейт.
  • Обмежена – існує два підвиди: парламентська та конституційна. Вона може обмежуватись відповідно парламентом чи конституцією. Тобто, за таких умов монарх не може укласти будь який закон (як при абсолютній монархії). Інколи, наявність монарха – це лише формальність (як приклад, Англія).
  • При дуалістичній монархії є два головних органи: президент та уряд. До речі, монарх сам формує уряд та призначає прем’єр-міністра.
  • Теократична монархія відрізняється тим, що голова церкви є одразу і головою держави (Ватикан, Тибет).
  • Станово-представницька монархія має дорадчий представницький орган певних класів або всього населення.

Республіка – це форма правління, коли через представницькі виборні органи здійснюють повноваження вищих державних органів. В республіці немає одноосібного правління, а правлячі органи обираються громадою на певний термін. Вони змінюються та переобираються та повинні звітуватись перед народом за свою діяльність.

Існує три підвиди:

  • Президентська – президент обирається всім населенням у ході голосування. Так само обирається парламент. В такій формі правління президент формує уряд та очолює його
  • Напівпрезидентська або змішана – як і в президентській формі, президента та парламент обирає народ. Проте, уряд може обирати лише парламент за рекомендації президента, а президент у свою чергу не очолює уряд та не несе юридичної відповідальності його за рішення.
  • Парламентська – парламент, як законодавча влада, самостійно обирає президента та уряд. Інколи президента не обирають і головою держави стає прем’єр-міністр.

Отож, якщо ви хочете  бути активним громадянином своєї держави, вивчайте політологію разом з ГО “Час Дій”! Уже в цю п’ятницю о 17.00 чекаємо вас на заході “Політика: цікаво про складне“.
Реєструйтесь за посиланням: https://goo.gl/forms/MXrRJY0HLVmTVbW23

 

Теги:
Останні новини
03.06.2023, Субота
02.06.2023, П’ятниця
01.06.2023, Четвер
31.05.2023, Середа
30.05.2023, Вівторок
Читати більше новинarrow_forward