Категорії НОВИНИ

Держбюджет: як формується та з чим їдять?

Від суми коштів, що поступає в бюджет та від їх грамотного розподілу напряму залежить наш добробут. Сьогодні поговоримо як про те, чому при рості доходів та ВВП ми не відчуваємо покращення.

Зі своїх доходів фізичних особи віддають 18% та ще 1,5% військового збору. За минулий рік ця сума склала 229,9 млрд грн, що більше надходжень попереднього року на 23,8%. Загалом, у 2018 році українці заплатили податків на 158,1 млрд грн більше, ніж в 2017 році.

Є і інший вид податків – непрямі. Це податки на споживання, які включені в ціну товарів або послуг. Здійснюючи будь-які покупки, ми сплачуємо ПДВ в розмірі 20% від ціни товару. З ростом цін на товари і послуги зростає і сума податку. За 2018 рок в бюджет надійшло ПДВ у розмірі 374,5 млрд грн (з урахуванням відшкодованих сум податку з бюджету), це на 19,3% більше у порівнянні з позаминулим роком.

В багатьох країнах діє понижена ставка податку, за нею податок на соціально-необхідні товари складає до 5% від вартості. В Україні такий вид податку є тільки на ліки. Зниження ставки ПДВ з 20% до 5% на соціально значущі товари і послуги: продукти, дитячі товари, предмети першої необхідності, тарифи на послуги ЖКГ – помітно б відбилось їх на вартості.

Ми платимо ще цілий ряд інших податків: при купівлі бензину, сигарет, алкогольних напоїв – акцизний податок, при покупці імпортних товарів – імпортне мито, при оплаті послуг за мобільний зв’язок – збір до Пенсійного фонду в розмірі 7,5% .

Основні напрямки, куди витрачається бюджет – оборона, громадський порядок, безпека та судова влада. Витрати на ці сфери перевищили витрати на освіту. Так, за минулий рік на потреби армії та правоохоронців пішла шоста частина бюджету – 215 млрд грн, або 17,2% від загальної суми видатків зведеного бюджету.

У 2018 році до бюджету надійшло 1184,3 млрд грн, проте витрати склали 1250,2 млрд та перевищили доходи на 65,9 млрд грн. Бюджетний дефіцит довелось гасити за рахунок коштів, отриманих від приватизації в розмірі 0,3 млрд грн (при очікуваних 18,8 млрд грн) і за рахунок залучення позикових коштів. Тобто дірки бюджету закрили, але борги виросли.

Читайте також: Скільки ми заплатимо за погашення держаних боргів?

Дмитро Гаврилюк

Кажуть журналісти - сидяча робота? Це не про Діму. Нашого Дмитра хлібом не годуй, а дай лише попрацювати в домашньому садку. В перервами між практикою, він ділиться секретами і лайфхаками своїх знань. А ще Діма морж! Інколи нам здається, що в його жилах тече антифриз! Наразі Діма вегетаріанець з 3-річним стажем, який розкаже вам усе про користь бобових і овочів. І часто пише про це у авторському блозі.

Недавні новини

Якою буде погода 2 травня: прогноз синоптика

У четвер, 2 травня, в Україні буде сонячно та тепло. Про це повідомила синоптик Наталка…

6 години ago

Магнітні бурі в травні 2024: чотири найнебезпечніші періоди

Учені постійно спостерігають за Сонцем і попереджають населення про високу активність зірки. У дні спалахів…

6 години ago

Залякав, щоб мовчала: житель Дніпропетровщини розбещував 5-річну племінницю

Мешканець Синельниківського району Дніпропетровської області протягом пів року розбещував свою 5-річну племінницю. Чоловіка судитимуть. Про…

8 години ago

У Києві дівчина вистрибнула з балкона, впала на перехожого та вбила його

Стали відомі подробиці трагічної події у Києві 30 квітня на Троєщині. Про це повідомляє hromadske.…

8 години ago

Чи можна пекти паску у Страсну п’ятницю: прикмети та забобони

Страсна п'ятниця - день, коли Ісус Христос приніс себе в жертву за людські гріхи, у…

9 години ago

В Україні підрахували, скільки коштів принесло розблокування кордону з Польщею

Зняття блокади пунктів пропуску на кордоні з Польщею додатково збільшило надходження митних платежів і зборів…

9 години ago