Банки змусять грати за новими правилами

event 12:05 Понеділок 04 Квітня 2016

У першому читанні прийнято законопроект, який може покращити становище клієнтів банків. Час-Дій інформує про ймовірні зміни у банківському законодавстві

Так, зокрема пропонується будь-які неоднозначності у тлумаченні договорів тлумачити на користь клієнта. Також пропонується закріпити в законі нікчемність (такими що є недійсними згідно закону) будь-яких умов договору, які погіршують становище клієнта у порівнянні із чинним законодавством. Також пропонується внести зміни до Закону України “Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг”, що зміна істотних умов договору без фіксації дати відправлення та отримання повідомлення про зміну таких умов, не допускається, а тому за не можливості визначення такої дати, змінені умови договору вважатимуться нікчемними.

Нова редакція закону також пропонує в обов’язковому порядку повідомляти клієнта про його права і обов’язки у письмовому вигляді. На відміну від поширеної нині практики, де клієнту пропонується ознайомитися з умовами договору на сайті банку вже після укладення договору.

Зокрема клієнта повинні повідомити формальні реквізити, як то назва юридичної особи, контакти, адреса та інше, сам текст договору, інформація про наявність права споживача на відгук, згода на укладення даного договору, а також умови, як це зробити: термін, протягом якого можна відмовитися; чи тягне це сплату комісій; який порядок відмови та інше. Перед укладенням договору клієнту зобов’язані у письмовій формі надати інформацію щодо наявності права розірвання чи призупинення дії договору та порядок внесення змін до договору. Обов’язковим пропонують зробити повідомлення клієнту про його права як споживача і способи їх захисту: наявність гарантійного фонду, компенсаційні схеми та інше. Також слід буде однозначно повідомляти про ризикованість фінансової послуги, а також що прибутковість в минулих періодах і коливання цін не гарантують прибутковість у майбутньому. Закон також зобов’яує надавати контактну інформацію органу нагляду за банком, тому клієнти у разі потреби знатимуть куди поскаржитись.

Щодо самого регулятора, то розширюється обсяг його повноважень, так зокрема закріплюється право встановлення додаткових обов’язкових умов договорів у випадках, не врегульованих законом. З одного боку, це робить процес регулювання банків більш гнучким, з іншого створює потенційну загрозу до зловживання державою владою впливом на сферу банківських послуг. Регуляторів змусять розглядати скарги і заяви споживачів, надавати їм консультації.

Пропонується відповідальність за ненадання за ненадання інформації споживачеві фінансових послуг у розмірі 50-100 неоподаткованих мінімумів громадян (далі – нмдг) у Кодексі про адміністративні правопорушення, а також за невиконання банками вимог Закону України “Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг” у розмірі 200-500 нмдг. При чому при вираховуванні штрафу застосовуватиметься не 17 грн, а розмір податкової соціальної пільги (689 грн у 2016 році).

Теги:
Останні новини
03.03.2024, Неділя
02.03.2024, Субота
01.03.2024, П’ятниця
29.02.2024, Четвер
28.02.2024, Середа
27.02.2024, Вівторок
26.02.2024, Понеділок
25.02.2024, Неділя
24.02.2024, Субота
23.02.2024, П’ятниця
Читати більше новинarrow_forward