В Україні може з’явитися реєстр «поганих» банкірів

bankНацбанку запропонували створити перелік осіб із зіпсованою репутацією

Національному банку України (далі – НБУ) запропонували створити реєстр осіб із зіпсованою діловою репутацією. Про це йдеться в законопроекті № 4993. Згідно із законопроектом, передбачається, що НБУ буде вносити до реєстру відомості про осіб, які є або були власниками істотної участі в банку, керівниками банку (кандидатами в керівники банку), якщо їх ділова репутація не відповідає вимогам бездоганності.

Також до реєстру повинна вноситися інформація, про грубі порушення такими особами законодавства або нормативно-правових актів НБУ, або якщо діяльність таких осіб призвела до нанесення шкоди фінансовому становищу банківської установи.

Востаннє критерії небездоганності репутації банкірів істотно розширювалися 6 червня 2015 року, коли набула чинності постанова № 357. Репутація вважається зіпсованою у топ-менеджерів банків, які не менше шести місяців займали посади в органах управління банку в період року до моменту, коли банк був визнаний неплатоспроможним. У цьому випадку керівників «відлучають» від ринку на три або ж десять років, якщо банк збанкрутував через відмивання грошей.

За останні два з половиною роки в Україні збанкрутувало вже 80 банків. Тому репутація вважається зіпсованою у кількох тисяч чоловік.

У парламенті переживають, що без реєстру Нацбанк не здатний приймати швидкі рішення. «Відсутність систематизованих відомостей про осіб, які втратили бездоганну ділову репутацію, не дає можливості службовцям Національного банку оперативно приймати рішення з кадрових питань у банківській системі», – пояснює автор законопроекту.

У Нацбанку не змогли прокоментувати своє ставлення до необхідності формувати реєстр осіб з небездоганною діловою репутацією.

Експерти вважають, що якщо законопроект буде прийнятий, і Нацбанк буде зобов’язаний вести такий реєстр, то до нього в подальшому потраплять не тільки банкіри. «Згідно з реформою ринку, Нацбанк стане регулятором не тільки для банків, але також і для кредитних спілок, бюро кредитних історій, ломбардів», – нагадує генеральний директор Українського кредитно-банківського союзу Галина Оліфер.

Але парламент може піти далі та визнавати зіпсованої репутації не тільки банкірів, а й їх недобросовісних клієнтів. «Якщо з клієнтом, який не повернув борг, чи не будуть відбуватися різні події, то повертати кредити будуть тільки труси, – говорить голова правління банку Форвард Андрій Кисельов. – Доступ до цієї інформації повинні мати треті особи «.

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: