Як в Україні продаватимуть держмайно

event 11:11 Четвер 16 Червня 2016

фото молоток аукціонФонд держмайна оприлюднив амбітні плани щодо приватизації. За словами заступника глави Фонду державного майна – Андрія Гайдуцького, на 2016 рік планується приватизувати 450 об’єктів, з яких 380 – малих, 50 середніх і 20 великих. За його словами, протягом останніх півроку було проведено більше 200 аукціонів, але реально продано лише 60 невеликих об’єктів, що становить 16% від плану.

Великий розпродаж “малюків”

“Проблема полягає в тому, що на малу приватизацію у нас виставлені старі і нікому не потрібні об’єкти нерухомості, які не ввійшли до статутних фондів під час акціонування держпідприємств. Їх середній вік – 50-150 років і 99% з них знаходяться в районних центрах і сільських населених пунктах”, – розповів Андрій Гайдуцький.

За його словами, щоб в цьому році отримати від малої приватизації заплановані 100 млн. грн., Фонд держмайна запустив електронні аукціони, в яких можуть брати участь покупці з усієї країни. Адже раніше торги проходили в окремих приміщеннях і про них знали хіба що місцеві підприємці. Всі, хто бажає взяти участь в аукціоні, можуть завчасно ознайомиться зі списком об’єктів і цінами на них на сайті. Відповідно до закону про держбюджет, всього від приватизації в 2016 р. Фонд держмайна повинен направити в бюджет 17,1 млрд грн.

Першим піде радіозавод

Велика приватизація стартує в Україні з другого півріччя 2016 Першим об’єктом, всупереч очікуванням, стане не Одеський припортовий завод, а Тернопільський радіозавод “Оріон” вартістю 140 млн грн. Його планують продати вже 1 липня.

Через тиждень почнеться конкурс з продажу Гайворонського тепловозоремонтного заводу за 20,5 млн грн. Всього хочуть реалізувати близько 20 великих об’єктів, у тому числі 99,6% акцій Одеського припортового заводу, конкурс з продажу якого повинен відбутися 26 липня. Його стартова ціна становить 13,175 млрд грн.

Серед інших значущих об’єктів 6 обленерго і 4 теплоелектроцентралі. Гроші на їх підготовку до продажу (проведення аудиту, оцінка ринкової вартості та ін.) Дають міжнародні організації, зокрема USAID, а саму роботу виконують UBS, EY, Deloitte, Baker & McKenzie та ін.

Приватизацію теплоелектроцентралі підтримує уряд Великобританії за участю консалтингової компанії PwC.

“Компанію “Центренерго”, на жаль, ми не встигнемо продати в цьому році через початок опалювального сезону. Такі об’єкти інвестори вважають за краще купувати після закінчення опалювального періоду. Тому будемо планувати продаж на кінець першого кварталу наступного року”, – пояснив Андрій Гайдуцький. Тим часом йде оцінка інвестиційних ризиків, аудит компанії і т.п.

“До обленерго проявили інтерес близько 30 іноземних компаній як з ближнього зарубіжжя, наприклад, Угорщини, Туреччини та ін., Так і далекого (Індія). До серпня ми завершимо підготовчі етапи приватизації цих об’єктів”, – розповів старший менеджер Deloitte в Україні Олександр Сопроненков .

За його словами, додатково на спеціальній конференції для інвесторів української електроенергетики, яку ФДМ проведе 30 червня в Києві, потенційні покупці зможуть зустрітися особисто з керівництвом наших підприємств і отримати додаткову інформацію про ці об’єкти.

Зіллють в холдинги

Директор департаменту управління державною власністю і розвитку промисловості Міністерства економічного розвитку і торгівлі України Олена Дьяченко повідомила, що всього в держвласності перебуває понад 4 тис. Предпріятій.Із них тільки на 100 найбільших припадає близько 80% всіх держактивів. Решта об’єктів – дрібні підприємства. Зараз в Мінекономрозвитку складають списки об’єктів, які можна ліквідувати шляхом приватизації.

“Здавати держмайно в оренду – це не бізнес”, – запевняє Дьяченко.

Потенційно цікавих малому і середньому бізнесу об’єктів в міністерстві нарахували 1,5 тис. Процес їх підготовки до продажу, і сам продаж можуть розтягнутися за оцінками чиновників, на 2-5 років.

Що стосується стратегічних підприємств, то їх планують об’єднати в галузеві холдинги.

“Ми сподіваємося почати цей процес вже в цьому році, а які саме підприємства увійдуть в перший холдинг визначить Кабмін”, – пояснює Олена Дьяченко.

За її словами, холдинг частково допоможе вирішити проблему дефіциту кваліфікованих управлінців хоча б для сотні найбільших компаній. Крім того, за допомогою інституту незалежних директорів вдасться зменшити вплив політичного чинника на роботу держпідприємства, як це було у випадку з НАК “Нафтогаз”.

За словами радника Мінекономрозвитку Романа Ільтьо, ці проблеми допомагає вирішити законопроект №3062, який вже прийнятий Верховною Радою і чекає на підпис Президента.

“У ньому є вимоги про наглядову раду з незалежними директорами, обов’язковий аудит і більш докладному поданні інформації про діяльність держпідприємств. Все разом це дозволить сформувати новий менеджмент компаній”, – говорить експерт.

Він виділяє дві групи компаній. Перша, що підлягає найжорсткішого аудиту – це 45 великих підприємств з активами понад 2 млрд грн., Або чистим доходом понад 1,5 млрд грн. на рік. За даними Мінекономіки, з них 24 або вже провели, або проходять такий аудит. До другої групи відносять 97 підприємств з активами від 250 млн грн. до 2 млрд грн. З них аудит пройшли або проходять зараз 23 об’єкти.

“Якщо управління держпідприємствами буде організовано за стандартами ОЕСР, то навіть якщо підприємство буде частиною холдингу, можна буде продати 10-20% його акцій на фондовій біржі Нью-Йорка або Лондона, виручивши набагато більше грошей, ніж від продажу підприємства цілком, але на внутрішньому ринку “, – упевнений Андрій Гайдуцький.

І якщо в майбутньому держава вирішить продати підприємство, то вартість пакета його акцій на іноземній біржі стане хорошим індикатором реальної ціни об’єкта, який буде продаватися інвесторам вже на аукціоні.

“У минулому році, наприклад, Великобританія продала держактивів на $ 15 млрд, а Китай – на $ 100 млрд”, – резюмував заступник голови ФДМУ.

Джерело: ubr.ua

Автор:
Теги:
Останні новини
20.03.2023, Понеділок
19.03.2023, Неділя
18.03.2023, Субота
17.03.2023, П’ятниця
Читати більше новинarrow_forward