Візитна картка України – це (НЕ) якісні дороги

event 17:08 Понеділок 02 Жовтня 2017

Українські дороги, У світовому рейтингу якості доріг від The World Economic Forum, займають 137 місце з загальних 144.Гіршими експерти визначили автошляхи таких країни як Монголія, Гвінея, Мозамбік та Конго.

Офіційна статистика, 2017 року повідомляє про критичний стан 95% автодоріг України. 150тис.км з 167.тис. км доріг державного значення та міжміського сполучення потребують  «лікування». Місцева ситуація, не демонструє позитивних прогнозів, для прикладу 93% доріг столиці мають потребу до реконструкції.

У чому причини?! Відповідь до волі банальна та зрозуміла…

 1. Корупція, на усіх рівнях керівництва, що вміло привласнює кошти.
 2. Відсутність стратегічних бачень в галузі, тобто ТВЕРЕЗОГО розуміння, що будівництво доріг відбувається не на 2 роки, до наступних виборів, а її термін експлуатації повинен бути не меншим ніж 20 років. Але у нас за часи незалежності такі плани розробляли лише на кілька років.У всіх розвинутих країнах існує ухвалена стратегія розвитку дорожнього полотна на десятиліття вперед. У Китаї на 50 років.

Дія корупційних схем

Усе банально та просто. ЕТАП №1 Генеральний підрядник на ремонт дороги закладає суму ремонту на 20-30% більшу за ринкову (“накинуту»), що скоріш за все потрапить до нього в кишені. Наступним кроком №2 стане його домовленість з виконавцями роботи, які в свою чергу використають не якісні та дешевші матеріали при цьому зменшивши об’єми роботи, та розкрадуть кошти платників податків. Дорогі суміші, передбачені норми – державний стандарт ДСТУ 3587 “Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди”,(який нещодавно перевидали у новій редакції)для якісного ремонту, замінюються дешевими, а різниця пливе у кишені. Про що свідчать латки різних форм та розмірів на асфальтах, які ставлять на місце передбаченим правилами прямокутних латок встановленої глибини та  неодноразові картини працівників, що ліплять дороги у снігопад чи дощ.

Найгіршим у порушеннях норм укладання чи ремонту доріг є підвищений ризик аварії, а відповідно і смертності на дорогах. Щороку в автокатастрофах гине близько 4 тис. українців, і чимало ДТП трапляються саме через погані дороги.

Причини руйнування доріг в першу чергу у відсутності наглядових структур, що контролюють стан доріг не лише на етапі утворення «маріїнської впадини», а й увесь час, щоб попередити майбутні проблеми.

Капітальний та середній ремонти не те, що не виконуються у передбачені терміни – їх не виконують узагалі. Тому траса, яка могла б служити у Європі 12-15 років, в Україні вже за 3-5 років приходить до аварійного стану (хоча офіційно вона у нас мала б служити 10-15 років).

Позитивні зрушення існують, адже за минули 2016 рік, було відремонтовано 878 км полотна, з загальних  150 тис .км, що для України є чималим успіхом, у порівнянні з 2015 роком, коли було осилено лише 300 км.

У проблемах дорожньої галузі винні не лише чиновники. Дороги – спільна проблема всіх українців. Найгірші результати демонструють автошляхи Херсонської, Миколаївської та Одеської областях. Причини очевидні, саме там розташовані портові міста, і, відповідно, на них припадає основний вантажопотік. Кожна траса розрахована на певне навантаження. Якщо норма неодноразово перевищується, це призводить до швидкого руйнування полотна.

Водії вантажівок самі нерідко грішать тим, що перевищують цю норму. Розбивання доріг – одна з головних причин того, що ми маємо сьогодні. Додаткові збори за вантажі і штрафи за перевищення в Україні – мізерні. Часто перевізникам вигідніше ризикнути і, в разі викриття, заплатити штраф, бо він все одно перекриється прибутком.

Іноземні дороги, що з ними 

У розвинених США та країнах Європи дороги утримуються постійно, а не тільки тоді, коли на них виникають проблеми. Все починається зі стратегії. Загалом існує три основні:

 • довгострокова – основний акцент робиться на капітальному ремонті дороги (наприклад, раз на 10 років, ви робите капітальний ремонт, потім чекаєте доки дорога майже не зноситься – і повторюєте ремонт);
 • середньострокова стратегія передбачає періодичні середні ремонти раз на кілька років;
 • короткострокова – за виникнення найменших порушень здійснюються негайні дрібні ремонти.

Не шукаючи винних( бо недокажеш), питання якості доріг є спільним та важливим для всіх. Лише спільна взаємодія приведе до позитивного результату. Влада зобов’язана займатись реформування галузі і забезпечити законодавчу основу для притягнення до відповідальності корупціонерів і чиновників, що винні у загибелі людей на дорогах.

Правоохоронні органи в невідкладному порядку, змушені реалізувати прописані законом норми – розслідувати справи дорожніх корупціонерів і притягувати їх до відповідальності. Люди самостійно мають контролювати витрати на ремонти доріг. Водії, своєю чергою, повинні сумлінно перевозити вантаж (не перевищувати встановлені межі), а пішоходи – повідомляти про порушення своїх прав у суді.

Нагальні дії

 • Забезпечення прозорого контролю за всіма витратами, пов’язаними з дорожніми роботами, всі обрахунки перевести у відкритий доступ: державні замовлення не можуть бути комерційною таємницею;
 • забезпечити контроль за навантаженням на вісь транспорту і підвищити штрафи і дорожні збори до європейського рівня;
 • притягнути чиновників-корупціонерів до відповідальності, ввести для них кримінальну відповідальність;
 • залучити іноземних інвесторів до будівництва автошляхів там, де це є можливим і економічно вигідним;
 • відмовитися від практики латання ям і ухвалити довгострокову стратегію розвитку українських доріг (принаймні на 20 років);
 • ввести обов’язкову гарантію на проведення будь-яких ремонтних робіт і зобов’язати виконавця робіт проводити повторні ремонти власним коштом (а не бюджетним, як зараз). І це у тому разі, коли гарантія ще діє, а на дорозі виникли дефекти;
 • ввести загальний контроль за якістю ремонтних робіт (зараз діє лише кілька лабораторій – у Києві, Харкові та Одесі, але їхніх зусиль недостатньо для всієї України). Потрібно ввести вибірковий контроль за ремонтами і визначити великі штрафи за порушення технологій;
 • пересічні українці повинні скаржитися на дороги не в усній формі, а через офіційні звернення, які владні органи повинні розглядати згідно із законом;
 • втілити реформу Дорожнього фонду, яку розробляють ще від 2013 року. Це забезпечить цільове перерахування коштів від акцизів на паливо – на утримання і ремонт доріг;
 • широко використовувати різні технології і матеріали для реконструкції доріг, зокрема, не тільки асфальтові, але й асфальтобетон, бруківку.

Вирішення питання якості доріг, забезпечить Україні повноцінну експлуатацію свого стратегічного положення – транспортного коридору на перетині шляхів Європи і Азії, Та найголовніше наші дороги стануть більш безпечними та збережуть життя тисячам людей.

Теги:
Останні новини
28.05.2023, Неділя
27.05.2023, Субота
26.05.2023, П’ятниця
25.05.2023, Четвер
24.05.2023, Середа
Читати більше новинarrow_forward