“Зелений” тариф, або як використати з користю енергію Сонця

event 12:46 Субота 28 Листопадаа 2015 НАШІ ІНІЦІАТИВИ

Законом України “Про електроенергетику” передбачено, що домогосподарств, які використовують установки для генерації електроенергії з альтернативних джерел електроенергетики (Сонце, вітер, невеликі водні турбіни) електропостачальник зобов’язаний купувати надлишок виробленої енергії над споживанням за “зеленим” тарифом. У цій статті ГО “Час-Дій” опише процедуру підключення сонячних батарей до електромережі.

Хто може встановити собі сонячні панелі?

Перш за все слід зазначити, що мова йтиметься про домашнє домогосподарство. Хоча законом і передбачено, що “зелений” тариф встановлюється також і для суб’єктів господарювання, ці норми застосовуються до суб’єктів які здійснюють діяльність із виробництва електроенергії і збираються продавати її на ринок електроенергії. “Зелений” тариф для таких суб’єктів встановлюється як заохочення для впровадження у масове виробництво електроенергії з альтернативних та відновлюваних джерел електроенергії. Однак встановити сонячні панелі на свій будинок, ферму чи дачу і за дотримання певних умов отримувати плату за перевиробництво електроенергії назад у мережу може кожен. Споживач відповідно є фізична особа, з якою укладено договір про постачання електроенергії на її домогосподарство. Відповідно ця особа повинна бути власником чи володіти законними майновими правами на таке домогосподарство.

Отже, ми визначились, що споживач буде фізична особа – власник домогосподарства, з якою укладено договір про споживання електроенергії з організацією-постачальником (обленерго).

Які установки підпадають під “зелений” тариф?

Друге, на що слід звернути увагу – це потужність, яку слід обрати для установок. На вибір потужності впливатимуть три фактори:

  1. Обсяг споживання домогосподарства.
  2. Обмеження, встановлені законодавством.
  3. Фінансова спроможність.

1. Потужність установки повинна бути достатньою, щоб покрити потреби споживання на піку, або ж бути такою, що в середньому на місяць вона вироблятиме енергії більше, ніж споживатиме споживач, оскільки таким чином можна скоротити період окупності встановлення установок.

2. Законодавством встановлені обмеження до потужності установок, до яких застосовується обов’язковість купівлі електроенергії за “зеленим” тарифом. Раніше максимальна потужність установки не повинна була перевищувати 10 кВт, однак на сьогоднішній день ліміт підвищили до 30 кВт. Обов’язково обумовте з організацією, яка продаватиме та встановлюватиме такі установки, що вони підпадають по технічним вимогам до застосування “зеленого” тарифу.

3. Звичайно, що встановлення сонячних панелей є задоволенням не з дешевих, тому слід брати до уваги, що такі установки будуть окупними не в короткі строки, а лише через 5-7 років (залежно від потужності, обсягів споживання, тарифів на споживання тощо). Порядок обрахунку тарифу встановлено законом, а їх розмір повинен залишатися фіксованим на весь період встановлення “зеленого” тарифу (до 01 січня 2030 року), також тарифи можуть коригуватися відносно курсу Євро (в більшу сторону). Все це слід брати до уваги при виборі установки. Ваші витрати становитимуть: купівля і встановлення сонячних установок, збільшення пропускної потужності мережі, переукладення договору споживання з обленерго, виготовлення документації та підключення до електромережі установку (і встановлення облікових приладів у тому числі), технічне обслуговування установки (окрім облікових пристроїв, за роботу яких відповідає обленерго) сплата за електроенергію у разі споживання, більшого ніж виробництво установкою. Ваші доходи становитимуть: самозабезпечення електрикою  – відсутність плати обленерго, суми, отримані за “зеленим” тарифом за надлишок виробленої електроенергії.

Пропускна спроможність електромережі

Постачальник електроенергії не підключить установку до мережі, якщо пропускна спроможність підключення не відповідатиме потужності установки. Стандартне підключення розраховане до 5 кВт. Тому для того, щоб отримати можливість підключення установки до електромережі слід звернутися до обленерго з заявою на визначення потужності та, за необхідності, збільшення пропускної спроможності такого підключення.

Власник звертається із відповідною заявою до обленерго, перелік документів можна дізнатися в організації (обов’язково додаються до заяви: документ, що підтверджує право власності, ідентифікаційний код, паспортні дані, копія договору про електроспоживання). Після перевірки працівником енерго, визначається обсяг робіт для збільшення пропускної спроможності та перепідключення споживача. Вартість робіт на сьогоднішній день становить приблизно 900грн. за кожен додатковий кіловат.

Підключення сонячної установки до мережі

Для того щоб мати змогу продавати електроенергію за “зеленим” тарифом необхідно забезпечити технічну можливість  постачання такої електроенергії в мережу.

Власник установки після її встановлення подає заяву-повідомлення встановленого зразка до організації-постачальника (до якої знову ж таки додаються копії договору споживання, паспортні дані та ідентифікаційний код, документи на сонячну установку: паспорт, акт виконаних робіт по установці тощо). Після розгляду документів та у разі відповідності технічним умова, обленерго розраховує вартість робіт (залежить від установки, стану мережі, підключення, системи обліку тощо і складає близько 8000грн. на сьогоднішній день). Роботи по підключення виконуються щгідно договору на виконання будівельно-монтажних робіт з обленерго, і тривають близько 3-4 днів.

Після підключення до мережі, зі споживачем додатково укладається договір про купівлю надлишку виробленої соняними панелями електроенергії за “зеленим” тарифом. Слід зауважити що організація постачальника ЗОБОВ’ЯЗАНА купувати таку електроенергію за наявності вищеописаних умов.

Тарифи

Постановою НКРЕ визначено розмір “зеленого” тарифу, який встановлюється для домогосподарства залежно від періоду введення в експлуатацію сонячної установки:

  • з 01 квітня 2013 року по 31 грудня 2014 року – 876,85 коп/кВт•год;
  • з 01 січня 2015 року по 30 червня 2015 року – 788,64 коп/кВт•год;
  • з 01 липня 2015 року по 31 грудня 2015 року – 489,77 коп/кВт•год;
  • з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року – 464,76 коп/кВт•год;
  • з 01 січня 2017 року по 31 грудня 2019 року – 442,37 коп/кВт•год;
  • з 01 січня 2020 року по 31 грудня 2024 року – 397,61 коп/кВт•год;
  • з 01 січня 2025 року по 31 грудня 2029 року – 354,16 коп/кВт•год.
Автор:
Останні новини
20.03.2023, Понеділок
19.03.2023, Неділя
18.03.2023, Субота
17.03.2023, П’ятниця
16.03.2023, Четвер
Читати більше новинarrow_forward