Чому прокуратура не реагуватиме на ваші скарги

event 12:04 П’ятниця 15 Травня 2015 НАШІ ІНІЦІАТИВИ

У жовтні 2014 року було прийнято новий Закон України “Про прокуратуру”. Закон передбачає ряд суттєвих змін у системі органів прокуратури, а також у сфері повноважень прокурорів.

Найбільш помітною такою зміною є звичайно усунення в прокуратури функції так званого загального нагляду.

Загальний нагляд (нагляд за додержанням і застосуванням законів органами державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій не залежно від форми власності) передбачав можливість прокуратури втручатися до діяльності будь-яких підприємств чи навіть державних органів. З іншого боку це був серйозний механізм зовнішнього впливу у разі, коли інші методи виявляються не дієвими.

Так чи інакше, багато хто скаже, що Закон набуде чинності лише з з 15 липня 2015 року. Однак в прикінцевих положеннях Закону чітко вказано, що серед деяких інших положень, увесь розділ ХІІІ (перехідні положення) набувають чинність з дня, наступного, за днем опублікування Закону. Новий Закон України “Про прокуратуру” був опублікований у Відомостях Верховної Ради 2015, №2-3 від 16 січня 2015 року, а тому перехідні положення є чинними з 17 січня цього ж року.

Ось тут якраз і криється розгадку, адже першим же пунктом Перехідних положень зазначено, що “Прокуратура виконує функцію нагляду за додержанням прав і свобод людини і громадянина, додержанням законів з цих питань органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами виключно у формі представництва інтересів громадянина або держави в суді”. Тобто ніякого загального нагляду, ніяких перевірок законом проводити прокуратурі не дозволено.

Щодо перевірок, до речі, то в Україні досі продовжена дія мораторію на перевірки. Таким чином, відповідно до Закону України від 28.12.2014 року № 76-VIII  встановлено, що перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб – підприємців контролюючими органами (крім Державної фіскальної служби України та Державної фінансової інспекції України) здійснюються протягом січня – червня 2015 року виключно з дозволу Кабінету Міністрів України або за заявкою суб’єкта господарювання щодо його перевірки. Податкові ж перевірки суб’єкта господарювання без його згоди чи дозволу Кабінету Міністрів України у 2015-2016 роках можливі лише у разі наявності в такого суб’єкта господарювання обсягів доходу більше 20 мільйонів гривень, винесенні відповідного рішення суду про проведення перевірки, або ж згідно вимог Кримінального процесуального кодексу України під час проведення кримінального провадження.

Однак, згідно тих же Перехідних положень, подання і постанови, прийняті до набрання чинності новим Законом України “Про прокуратуру”, повинні бути виконані або можуть бути оскаржені заінтересованими особами у порядку, визначеному Законом України “Про прокуратуру”, що діяв раніше (від 5 листопада 1991 року).

Крім того у прокурора залишились функції щодо нагляду за дотриманням прав у кримінальному провадження, нагляд за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов’язаних з обмеженням особистої свободи громадян; а також можливість представляти інтереси громадян у суді, хоча список осіб, яких прокурор може представляти скоротився: неповнолітні, недієздатні, обмежено дієздатні, якщо органи опіки та піклування чи особи, на яких покладено обов’язок щодо захисту прав таких осіб не забезпечують належного захисту.

Останні новини
18.04.2024, Четвер
17.04.2024, Середа
16.04.2024, Вівторок
15.04.2024, Понеділок
14.04.2024, Неділя
13.04.2024, Субота
12.04.2024, П’ятниця
11.04.2024, Четвер
Читати більше новинarrow_forward