Чому прокуратура не реагуватиме на ваші скарги

event 12:04 П’ятниця 15 Травня 2015 НАШІ ІНІЦІАТИВИ

У жовтні 2014 року було прийнято новий Закон України “Про прокуратуру”. Закон передбачає ряд суттєвих змін у системі органів прокуратури, а також у сфері повноважень прокурорів.

Найбільш помітною такою зміною є звичайно усунення в прокуратури функції так званого загального нагляду.

Загальний нагляд (нагляд за додержанням і застосуванням законів органами державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій не залежно від форми власності) передбачав можливість прокуратури втручатися до діяльності будь-яких підприємств чи навіть державних органів. З іншого боку це був серйозний механізм зовнішнього впливу у разі, коли інші методи виявляються не дієвими.

Так чи інакше, багато хто скаже, що Закон набуде чинності лише з з 15 липня 2015 року. Однак в прикінцевих положеннях Закону чітко вказано, що серед деяких інших положень, увесь розділ ХІІІ (перехідні положення) набувають чинність з дня, наступного, за днем опублікування Закону. Новий Закон України “Про прокуратуру” був опублікований у Відомостях Верховної Ради 2015, №2-3 від 16 січня 2015 року, а тому перехідні положення є чинними з 17 січня цього ж року.

Ось тут якраз і криється розгадку, адже першим же пунктом Перехідних положень зазначено, що “Прокуратура виконує функцію нагляду за додержанням прав і свобод людини і громадянина, додержанням законів з цих питань органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами виключно у формі представництва інтересів громадянина або держави в суді”. Тобто ніякого загального нагляду, ніяких перевірок законом проводити прокуратурі не дозволено.

Щодо перевірок, до речі, то в Україні досі продовжена дія мораторію на перевірки. Таким чином, відповідно до Закону України від 28.12.2014 року № 76-VIII  встановлено, що перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб – підприємців контролюючими органами (крім Державної фіскальної служби України та Державної фінансової інспекції України) здійснюються протягом січня – червня 2015 року виключно з дозволу Кабінету Міністрів України або за заявкою суб’єкта господарювання щодо його перевірки. Податкові ж перевірки суб’єкта господарювання без його згоди чи дозволу Кабінету Міністрів України у 2015-2016 роках можливі лише у разі наявності в такого суб’єкта господарювання обсягів доходу більше 20 мільйонів гривень, винесенні відповідного рішення суду про проведення перевірки, або ж згідно вимог Кримінального процесуального кодексу України під час проведення кримінального провадження.

Однак, згідно тих же Перехідних положень, подання і постанови, прийняті до набрання чинності новим Законом України “Про прокуратуру”, повинні бути виконані або можуть бути оскаржені заінтересованими особами у порядку, визначеному Законом України “Про прокуратуру”, що діяв раніше (від 5 листопада 1991 року).

Крім того у прокурора залишились функції щодо нагляду за дотриманням прав у кримінальному провадження, нагляд за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов’язаних з обмеженням особистої свободи громадян; а також можливість представляти інтереси громадян у суді, хоча список осіб, яких прокурор може представляти скоротився: неповнолітні, недієздатні, обмежено дієздатні, якщо органи опіки та піклування чи особи, на яких покладено обов’язок щодо захисту прав таких осіб не забезпечують належного захисту.

Автор:
Останні новини
20.05.2022, П’ятниця
19.05.2022, Четвер
18.05.2022, Середа
17.05.2022, Вівторок
16.05.2022, Понеділок
15.05.2022, Неділя
14.05.2022, Субота
13.05.2022, П’ятниця
12.05.2022, Четвер
Читати більше новинarrow_forward