Перспективи медіації в Україні

event 12:12 Четвер 23 Липня 2015 НАШІ ІНІЦІАТИВИ

оригінал: www.firestock.ruМедіація – це позасудовий метод вирішення спорів із залученням посередника, який допомагає сторонам налагодити спілкування. Сторони самі приймають рішення, медіатор виступає лише у ролі посередника та радника з точки зору юридичних чи економічних питань, він не пристає до жодної зі сторін та не вправі примушувати будь-яку з них прийняти рішення. Процес медіації, на відміну від судового, не є формалізованим, а сторони можуть у будь-який час припинити переговори, ще однією відмінністю від судового розгляду є конфіденційність процесу медіації.

До переваг медіації можна віднести:

  1. Добровільність – сторони, які беруть участь у переговорах роблять це за власної волі, на відміну від судового процесу, участь в якому часто виснажує не лише відповідача, а й позивача чи третіх сторін.
  2. Швидкість – сторони вирішують питання настільки швидко, наскільки вони готові дійти згоди. Умисне затягування переговорів призведе просто до припинення медіації іншою стороною, тоді як судовий чи претензійний порядок розгляду спорів зазвичай затягують до останнього.
  3. Необмежене коло питань – медіація дозволяє сторонам визначити, які саме питання і в якому об’ємі, вони будуть обговорені.
  4. Відсутність формалізованого процесу – дозволяє гнучко проводити переговори, спрямовані на результат.
  5. Розгляд спору у порядку медіації не виключає можливість судового розгляду (принаймні поки що) і навіть можливий одночасно із розглядом справи у суді. Результатом медіації може бути затверджена судом мирова угода, або навіть відмова від позову, чи визнання відповідачем усіх позовних вимог.

В Україні на сьогоднішній день відсутні нормативно-правові акти, які б визначали статус та порядок проведення процедури медіації, або ж закріплювали юридичну силу рішення, прийнятого у результаті медіації. Також відсутній статус самого посередника як медіатора: це не можуть бути адвокати, адже вони повинні представляти інтереси своїх клієнтів, а при виникненні конфлікту інтересів адвокат змушений відмовитися від представництва інтересів однієї з осіб у даному випадку.

Дуже важливо, щоб медіатор виконував саме посередницькі функції.

Оскільки законодавчо не врегульована форма затвердження вирішення спорів шляхом медіації, зазвичай такі рішення можна оформити шляхом укладання цивільно-правового чи господарського договору. Саме тому особливу цінність як медіатори становлять юристи, здатні оформити такі домовленості згідно вимог закону. У разі вирішення питання, щодо якого проводились переговори, у судовому порядку – домовленості сторін офіційно можна закріпити мировою угодою. Функції медіатора також можуть виконувати громадські організації, психологи, економісти, спеціалісти в інших галузях.

Однак найважливішим  є саме те, що сторони дійшли згоди, і самі зацікавленні у виконанні своїх же обіцянок, адже якщо рішення сторін повинно виконуватись лише на підставі юридичного закріплення, то такий спосіб вирішення конфлікту буде ще менш ефективним, ніж судовий чи адміністративний розгляд.

На разі у Верховній Раді України зареєстровані два законопроекти про медіацію, однак на думку експертів вони є «об’єктивно сирими». Один із законопроектів включений до порядку денного, але говорити про те, яких змін він може зазнати ще рано.

Останні новини
27.03.2024, Середа
26.03.2024, Вівторок
25.03.2024, Понеділок
24.03.2024, Неділя
23.03.2024, Субота
22.03.2024, П’ятниця
Читати більше новинarrow_forward