Чи потрібно декларувати спадащину як дохід?

event 16:51 П’ятниця 27 Листопадаа 2015 НАШІ ІНІЦІАТИВИ

Право на спадщину у спадкоємців виникає з моменту відкриття спадщини. Смерть родича чи близької особи може вибити з колії, однак слід розуміти, що необхідно виконати вимоги закону, щоб надалі не виникали проблем з органами податкового котролю. Кожен громадянин, який отримав дохід у вигляді спадщини (подарунку) зобов’язаний задекларувати такий дохід та сплатити податок.

Моментом відкриття спадщини вважається момент смерті або оголошення померлою особи. Право на спадщину фіксується нотаріусом за умови прйиняття спадкоємцем спадщини. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом шести місяців він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини. Також слід наголосити, що малолітня, неповнолітня, недієздатна особа, а також особа, цивільна дієздатність якої обмежена, вважаються такими, що прийняли спадщину, окрім випадків відмови таких осіб від спадщини з відповідною згодою опікуна, піклувальника, батьків тощо, а також органу опіки та піклування у випадках, передбачених законом.

Для спадщини і подарунка діють такі ж правила декларування та оподаткування, як для інших доходів фізичних осіб. Згідно з нормами Податкового кодексу України, податком обкладаються такі види спадщини:

  • об’єкти нерухомості;
  • рухоме майно, до якого відносяться антикваріат, твори мистецтва, коштовності, будь-які транспортні засоби, а також інші види рухомого майна;
  • об’єкти комерційної власності: цінні папери, корпоративні права; готівка або гроші на рахунку в будь-якій фінустанові, іпотечні сертифікати, сертифікати фонду операцій з нерухомістю.

Ставка податку на спадщину залежить від виду успадкованого об’єкта та від ступеня споріднення спадкоємця і спадкодавця.

Батьки, подружжя і діти (в тому числі усиновлені) є ріднею першого ступеня і, згідно закону, не повинні платити податок за спадщину, а відтак вони мають право його не декларувати.

Інші члени сім’ї відносяться до другого ступеня споріднення і зобов’язані сплачувати 5% вартості подарунка або успадкованого об’єкта так само, як і всі інші спадкоємці, які не є членами сім’ї.

Зверніть увагу, отримані подарунки наприклад, від сестри або брата також повинні бути  задекларовані та оподатковуються 5% податку з суми подарунка.  

Якщо спадщину або подарунок отримано від нерезидентів України, то сума податку складе 15% (20%).

Разом з тим, звертаємо увагу, що у разі, якщо отриманий дохід у вигляді спадщини підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб, то одночасно він є і об’єктом оподаткування військовим збором у розмірі 1,5 %.

Задекларувати доходи фізичні особи повинні до 1 травня року, наступного за звітним. Тобто одержувачі спадщини або подарунків в 2015 році повинні подати декларацію про доходи і вказати в ній вартість майна чи немайнових прав, отриманих в дар або в спадщину до 1 травня 2016 року, а сплатити податки з такого доходу до 1 серпня 2016 року.

Мешканцям Рівного подавати декларацію необхідно до Центру обслуговування платників за адресою: м. Рівне, вул. Відінська, 8, І-й поверх.

Останні новини
19.04.2024, П’ятниця
18.04.2024, Четвер
17.04.2024, Середа
16.04.2024, Вівторок
15.04.2024, Понеділок
14.04.2024, Неділя
13.04.2024, Субота
12.04.2024, П’ятниця
Читати більше новинarrow_forward