Якщо банк не повертає депозит

event 13:19 Субота 16 Травня 2015 НАШІ ІНІЦІАТИВИ

353Сьогодні багато банків не поспішають віддавати депозити клієнтам. Причини та способи затримки виплат або не здійснення таких виплат взагалі бувають різними. У цій статті будуть наведені деякі поради щодо того, щоб не втратити власні кошти.

1. Читати, читати і ще раз читати.

Справді, хто з Вас читає усе, що підписує? Договір банківського вкладу (депозиту) містить умови повернення вкладу, порядок закінчення дії договору, його продовження, необхідні заяви тощо. Читайте увесь догові, а не лише заяву (заявку, анкету, заяву/анкету і т.д.), якщо є посилання на загальні/основні умови договору, попросіть їх надрукувати і все таки ознайомтеся з ними. Якщо Вам щось не зрозуміло — спитайте у менеджера, попросіть роз’яснення. Найкраще буде звісно, якщо у вас буде підтвердження що Вам надали саме такі роз’яснення, а не інакші, тому для захисту своїх прав можна попросити надати їх у письмовому вигляді з підписом особи, що їх надали. Попросити можна, але у 99% випадків ніхто цього робити не буде. Дуже часто при підписанні клієнтом заяви (договору) вказується, що вам пояснено всі умови договору, якщо Вам нічого не пояснювали, або не відповіли на якесь запитання — не поспішайте ставити свій підпис.

Щодо самого договору. Банки дуже часто практикують укладати договори у формі заяв, в яких заповняються реквізити клієнта, можливо деякі акційні особливості вкладу, і де ставляться підписи сторін, а решту основних умов зазначають у вигляді “загальних/основних умов”, які, у кращому випадку, додають додатково, у гіршому — вказують на те, що вони розміщені на стендах чи на сайті банку. Навіть якщо вам надали паперовий варіант, може бути так, що ніякого підпису на них Ви не ставили. Слід розуміти, що договір банківського вкладу повинен бути укладений у письмовій формі (тобто на паперовому носії із підписами сторін/їх представників та печатками юридичних осіб, якщо такі наявні/є обов’язковими). Укладання договору банківського вкладу без дотримання письмової форми тягне за собою нікчемність такого договору (тобто він не створює юридичних прав і обов’язків для сторін). Письмовий договір може бути укладено як цілісний документ в 1, частіше кількох примірниках, або складатися із частин — оферти (пропозиції) та акцепта (згоди), на кожній з яких повинні бути підписи/печатки сторін. Письмова форма договору також допускає використання кількох різних документів, додатків, доповнень чи змін до договору — які повинні зазначатися в основному договорі, і становлять невід’ємну його частину, однак і вони повинні містити відповідні підписи. Тож де Ви поставите свій підпис? На стенді? Чи може на веб-сайті? Банки користуються цією схемою з кількох причин: спрощення односторонньої зміни умов договору — інакше слід укласти або новий договір, або додаток до попереднього — в тому ж вигляді та порядку що і первинний договір; використання необізнаності клієнтів, які й заявку то не всю читали — необізнаність про умови договору може викликати труднощі в тому числі і під час бажання забрати Ваш вклад (тому ще раз — читайте умови договору); економія паперу — банальна відмовка банківських працівників. Існує практика судів, де посилання на такі умови договору (на стендах/на сайті/в буклетах тощо) визнавалися не дійсними.
Тому важливо ознайомитись із умовами договору до моменту, коли Вам потрібні будуть кошти, щоб не виявилося, що заявку про припинення договору слід подавати за 2 тижні до закінчення, що є активна автоматична пролонгація (продовження) договору тощо.

2. Напишіть заяву до банку.

В заяві в шапці зазначаєте повну назву банку, адресу, ваші реквізити (ПІБ, адресу, контактний телефон, можна зазначити ідентифікаційний номер або серію та номер паспорту для спрощення пошуку клієнта в базі банку, але це не є обов’язковим). Чітко вкажіть що ви хочете отримати вклад. Зазначте номер і дату укладання договору депозиту, назву виду депозиту згідно умов банку. Посилання на пункт договору, який визначає умови повернення вкладу (який Ви перед цим уважно прочитали, і згідно умов якого ви також заповняєте заяву, та подаєте її у зазначені в цьому пункті строки). Також можна додати посилання на норму Цивільного кодексу України: Відповідно до ч. 2 ст. 1060 Цивільного кодексу України «за договором банківського вкладу незалежно від його виду банк зобов’язаний видати вклад або його частину на першу вимогу вкладника, крім вкладів, зроблених юридичними особами на інших умовах повернення, які встановлені договором. Умова договору про відмову від права на одержання вкладу на першу вимогу є нікчемною». Обов’язково вкажіть у якій формі ви бажаєте отримати кошти: готівкою в касі чи безготівковим розрахунком — в останньому випадку також вкажіть реквізити такого рахунку. Не забудьте зазначити, що хочете отримати письмову відповідь про результати розгляду Вашої заяви. Складіть її у двох екземплярах, або ж попросіть зробити ксерокопію, на якій Вам поставлять відмітку про те, що банк отримав заяву, із зазначенням дати та особи, що її отримала разом із її підписом, а також печаткою/штампом банку чи його відділу канцелярії. Також можна направити заяву рекомендованим листом з повідомленням про вручення, особливо корисно, якщо банківські працівники ухиляються від підтвердження про отримання заяви чи кажуть, що ніяких заяв не отримували. Опис вкладення до листа допоможе також засвідчити наявність самої заяви у листі і всіх копій документів (наприклад відповідей чи повідомлення банку, що до неї додаються).
Ось зразок такої заяви https://goo.gl/hxAu4u

3. Напишіть скаргу до НБУ.

У разі якщо ніякі ваші дії не мають результатів — Ви можете оскаржити діяльність банку до Національного банку України. У скарзі потрібно описати дії банку, які призвели до порушення права вкладника на отримання своїх грошових коштів. До скарги потрібно додати розрахунок заборгованості, копію договору банківського вкладу та копію документів стосовно повернення коштів, які подавались до банку, а також відповідь банку, якщо така була отримана вкладником.

4. Зверніться до суду.

Часто судовий захист — єдиний спосіб, що залишається. Звернутися до суду можна із позовами про стягнення депозиту та заборгованості за відсотками; про дострокове розірвання договору банківського вкладу і видачу вкладу. Крім того, також можна вимагати додатково стягнути зазначені кошти з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також трьох процентів річних від простроченої суми, у разі якщо інший розмір процентів не визначений договором чи встановлений законом. До позовної заяви слід додати копії тих же документів, що і до скарги до НБУ.

5. Коли все погано.

Якщо над банком встановлена тимчасова адміністрація, будь-які операції з коштами заборонені, окрім видачу вкладів фізичним особам в межах суми 200 000 гривень (включно із нарахованими процентами). При чому вклади в іноземній валюті — видаються в гривні в перерахунку на відповідний курс. Для отримання коштів необхідно звернутися із письмовою заявою (подібній до заяви про повернення вкладу). Слід зазначити, що кошти повертаються лише фізичним особам, лише в межах гарантування вкладів фізичних осіб. Залишок коштів — нікуди не зникає і у випадку, коли знаходиться інвестор чи банк, який готовий викупити всі активи та пасиви банку, чи їх частину — всі зобов’язання по довогору депозиту переходять до нового власника.
Якщо банк все ж таки ліквідовується, то рішення про ліквідацію банку розміщується на сайті НБУ, та в офіційних виданнях “Урядовий кур’єр” або “Голос України”. Ця інформація також зазначається в ЄДРПОУ – https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch де Ви зможете знайти Ваш банк за ідентифікаційним номером (зазначений у договорі) чи за його назвою.
Вкладник може забрати свої кошти, протягом одного року з дня прийняття рішення про ліквідацію банку, розміром до 200 000 гривень (включно з відсотками за договором). Для цього йому слід звернутися до банка-агента, який визначений Фондом гарантування вкладів фізичних осіб. Коли сума вкладу перевищує 200 000 гривень, і вкладник їх уже отримав, він управі протягом 30 днів з дня опублікування відомостей про відкликання банківської ліцензії, ліквідацію банку та призначення уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, подати до банку заяву про свої вимоги. Вони можуть бути задоволені під час продажу майна банку, згідно статті 52 Закону України “Про систему гарантування вкладів фізичних осіб”. Зокрема, вимоги вкладників-фізичних осіб у частині, що перевищує 200 000 гривень, погашаються у четверту чергу. Тобто тільки якщо будуть погашені всі вимоги першої, другої, третьої черги.

Останні новини
27.03.2024, Середа
26.03.2024, Вівторок
25.03.2024, Понеділок
24.03.2024, Неділя
23.03.2024, Субота
22.03.2024, П’ятниця
Читати більше новинarrow_forward