Що може вказувати на те, що Ваш банк близький до банкрутства?

event 14:38 Четвер 21 Липня 2016 НАШІ ІНІЦІАТИВИ

Людина розбиває копилкуЗа два з половиною роки НБУ вивів з ринку 80% банків. Процес триває. Чи можна не володіючи інсайдерською інформацією спрогнозувати швидке банкрутство банку? Дуже часто – так

Результат дослідження банків-банкруті говорить, що у багатьох проблемних банків були схожі “неекономічні” симптоми і якщо їх вчасно помітити у банків, які ще працюють, то, можливо, це заощадить час і гроші. Що може сигналізувати про швидкий крах банку?

З початку 2014 р. Національний банк України визнав неплатоспроможними 80 банків. У ліквідації більш ніж 40% українських банків цілий спектр причин – починаючи з невиконання основних нормативів, закінчуючи непрозорою структурою власністю. Глава НБУ Валерія Гонтарєва, відповідаючи на питання, навіщо потрібно закривати так багато банків, пояснювала, що перед НБУ стоїть завдання вивести з ринку “банки-зомбі” і “схемні банки”, а також повернути в нормальне робоче русло банки, які діяли переважно як “кишенькові” – тобто весь їх бізнес полягав у тому, щоб обслуговувати інтереси власника.

У нинішніх економічних умовах і при тих правилах, які раніше склалися на українському банківському ринку, найбільший потенційний ризик мають банки, що входять у вітчизняні фінансово-промислові групи, для власників яких банківський бізнес не є основним.

Вклади населення були основним джерелом поповнення пасивів банків, а також джерелом кредитування пов’язаних з власником банку компаній. При погіршенні економічної ситуації, і різкому погіршенні роботи будь-якої галузі такий недиверсифікований портфель кредитів може становити серйозну небезпеку.

Ще одна група ризику – невеликі банки з українськими власниками. З огляду на те, що до 11  липня 2017 р. усім банкам необхідно наростити статутний капітал до мінімальних ₴ 200 млн, кожен банк, який поки що не відповідає даним показником, у групі підвищеного ризику. Станом на кінець першого кварталу 2016 року у 53 банків статутний капітал був нижче зазначеної суми. У цій групі банків особливо повинні насторожувати вкладників ставки по депозитах, які помітно вищі за середньо ринкові. Часто це означає, що банк, не маючи інших джерел для поповнення коштів, починає висмоктувати готівку фізичних осіб. Це може свідчити про проблеми з ліквідністю банку.

Крім цього, поганим знаком є публічна суперечка власників і топ-менеджерів банку з регулятором, а також публічні акції протесту вкладників (клієнтів) банку.

Останні новини
15.04.2024, Понеділок
14.04.2024, Неділя
13.04.2024, Субота
12.04.2024, П’ятниця
11.04.2024, Четвер
10.04.2024, Середа
09.04.2024, Вівторок
08.04.2024, Понеділок
Читати більше новинarrow_forward