Що робити при ліквідації банку, який Вас обслуговує?

event 11:38 Четвер 26 Травня 2016 НАШІ ІНІЦІАТИВИ

Що робити при ліквідації банку - поради Час-ДійПротягом останніх декількох років більше 70 банків вийшли з українського ринку. Із іноземних власників великих банків в Україні залишилися хіба що росіяни. На сьогоднішній день чи не щодня повідомляють про введення тимчасової організації в якомусь із банків, а клієнти втрачають гроші

Труднощі із ситуацією з банками викликають небажання останніх інформувати про своє становище клієнтів, що крім того підтримується і НБУ, який неочікувано оголошує про рішення про введення тимчасової адміністрації, а потім і про ліквідацію банку. Звичайно, навіть відносно стабільний банк, у разі виникнення паніки може втратити можливість виконувати свої зобов’язання через раптовий відтік капіталу, у випадку раптового одночасного повернення вкладів та закриття рахунків переляканими клієнтами.

Однак що роботи коли, банк, який Вас обслуговує підпадає під тимчасову адміністрацію?

Якщо ви вкладник – фізична особа, то Фонд гарантування вкладів фізичних осіб забезпечить повернення суми вкладу до 200 000 грн. Ці кошти повертаються через банки-агенти, що власне і виплачують суми вкладу. Під час введення тимчасової адміністрації складається реєстр вкладників. У разі відсутності вкладника у даному реєстрі – єдиний спосіб повернути вклад через Фонд – судовий позов із вимогою здійснити відповідні дії (внести в реєстр, виплатити суму вкладу). У разі перевищення суми вкладу суми гарантування Фондом (більше 200 000 грн), суму перевищення слід заявити у заяві про визнання кредитором – тоді у разі наявності коштів і здійснення усіх пріоритетних виплат банком під час процедури ліквідації – у вкладника є можливість отримати решту вкладу, або її частину.

Якщо ж вкладник юридична особа, то вона, протягом 30 днів з дня прийняття рішення про ліквідацію банку, повинна направити на адресу Уповноваженої особи щодо ліквідації банку (ліквідатор) заяву про визнання кредитором. Інформація про прийняття рішення щодо ліквідації банку зазвичай розміщують на сайті банку, а також в офіційних друкованих виданнях “Урядовий кур’єр” та “Голос України” (як і оголошення про початок процедури банкрутства, тому радимо всім слідкувати за цією інформацію та відстежувати контрагентів, аби не прогавити строки подання заяв). Крім того, інформація про ліквідацію банку також повинна зазначатися в ЄДРПОУ – https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch де можна знайти Ваш банк за ідентифікаційним номером (зазначений у договорі) чи за його назвою. Подані та прийняті заяви матимуть результатом реєстрації до сьомої черги погашення заборгованостей банку, що ліквідується. Пропуск строків подання такої заяви має наслідки визнання усіх заборгованостей банка перед кредиторами такими, що є погашеними, а пропуск строків із поважних причин слід оспорювати в судовому порядку.

Звичайно зазвичай до сьомої черги кошти не доходять.

Також один зі способів захисту своїх інтересів є оспорювання рішення НБУ, як регулятора, що допустив порушення, не провів своєчасної перевірки, не провів відповідної зустрічі із засновниками (наглядовою радою) банку тощо. Таким чином, довівши в судовому порядку незаконну бездіяльність НБУ, що спричинила ліквідацію банку, яка завдала збитки юридичній особі, то є вірогідність отримати грошове відшкодування у формі матеріальних збитків (упущеної вигоди). У цьому разі, процес доказування хоч і буде досить складним, у разі виграшу справи є можливість хоча б частково відшкодувати збитки, завдані раптовою ліквідацією банку. Корисним може бути об’єднати зусилля з іншими кредиторами.

Останні новини
28.03.2024, Четвер
27.03.2024, Середа
26.03.2024, Вівторок
25.03.2024, Понеділок
24.03.2024, Неділя
23.03.2024, Субота
22.03.2024, П’ятниця
Читати більше новинarrow_forward