З 1 листопада 2025 року Польща змінює порядок надання безкоштовного житла українцям, які перебувають у країні під тимчасовим захистом. Нові умови стосуються більшості мігрантів, проте для частини громадян України залишаються винятки. Про це повідомляє portalsamorzadowy.
Нові умови проживання для українців
Польський уряд оновив положення Спеціального закону, який регулює перебування українців, що рятуються від війни. Згідно з документом, із 1 листопада 2025 року безоплатне проживання у державних пунктах тимчасового розміщення більше не буде доступним для більшості біженців.
Такі зміни пояснюють поступовим згортанням масштабних програм підтримки, які діяли від початку повномасштабного вторгнення. Водночас польська влада залишила можливість отримання житла без оплати для соціально вразливих категорій.
Хто збереже право на безкоштовне житло
Безоплатне розміщення після 1 листопада залишиться для:
-
дітей, які отримують соціальну допомогу в розмірі 15 злотих на добу;
-
пенсіонерів, для яких передбачено аналогічну фінансову підтримку;
-
осіб з інвалідністю, що не мають пенсійних виплат.
Для інших категорій громадян України доступ до державних місць проживання завершиться 31 жовтня 2025 року. Саме цей день є останнім, коли можна офіційно заселитися у соціальне житло, надане державою.
Тимчасовий захист — продовжено до 2026 року
Разом із новими правилами проживання уряд Польщі уточнив і термін дії тимчасового захисту для українців. Відповідно до рішень Міністерства внутрішніх справ і адміністрації, статус тимчасового захисту діятиме до 4 березня 2026 року.
Протягом цього часу українці матимуть змогу легально проживати на території республіки, отримувати або поновлювати дозволи на роботу, тимчасове чи постійне проживання. Питання щодо продовження чи анулювання документів розглядатимуться індивідуально.
Хто не зможе отримати статус
Частина громадян України не потрапляє під дію нових положень. Йдеться про людей, які в’їжджають до Польщі на короткий період і не мають наміру залишатися в країні тривалий час. Для таких осіб польська сторона не передбачає надання статусу тимчасового захисту, оскільки їхнє перебування не пов’язане безпосередньо з воєнними діями.
Висновок
Польща поступово переходить до нового етапу регулювання перебування українців. Безкоштовне житло після 1 листопада залишиться лише для найбільш незахищених верств населення, тоді як інші громадяни повинні самостійно дбати про оренду або пошук альтернативного житла. Водночас статус тимчасового захисту продовжено до весни 2026 року, що дає українцям додатковий час для легалізації свого перебування та оформлення необхідних документів.

.jpg)
.jpg)
6666666(1).jpg)
.jpg)

.jpg)
