Здоров'я

Чому не варто слухати музику перед сном

Дослідження спростовує поширену думку, що музика має сприятливий вплив на людей перед сном. Вчені виявили, що мелодії можуть порушувати сон, як мінімум, у частини людей, пише 24 канал.

Музика може впливати на засинання та якість сну. Зазвичай вчені повідомляють про її позитивний вплив. Американський Фонд вивчення сну вказує, що на вплив музики на сон можуть впливати особисті вподобання людини.

Загалом експерти вважають, що це має бути спокійна музика чи твори, бажано, щоб її ритм не перевищував 60 – 80 ударів на хвилину. Про позитивну дію музики на сон в основному відомо з досліджень, в яких дані були отримані зі слів учасників.

Читайте також: Дієтологи назвали найкориснішу зелень для здоров’я людини

Нове дослідження впливу музики на сон

У новому дослідженні вчені оцінили сон об’єктивно. Його автори показали, що на частину людей музика може мати протилежний – тобто негативний – вплив.

“Наш головний мозок продовжує обробляти музику, навіть коли вона не грає, зокрема під час сну. Кожен знає, що слухати музику приємно. Молоді люди часто слухають її перед сном. Але часом гарного стає надто багато. Чим більше ви слухаєте, тим швидше ви підхопите нав’язливий мотив, який не залишить вас під час сну. Коли так трапляється, якість сну може страждати”,– розповів Майкл Скаллін, професор Бейлорського університету, співавтор дослідження.

У першій частині дослідження взяли участь 209 осіб. Вони відповіли на низку питань про свою якість сну та звички, пов’язані з прослуховуванням музики. У тому числі вони описали, як часто до них чіпляються мелодії, “спливаючи” під час засинання, нічних та ранкових пробуджень.

В експериментальній частині дослідження залишили 50 людей. Перед сном їм програвали музичні уривки, які запам’ятовуються: популярні пісні, або їхні інструментальні версії. Добровольці спали в умовах лабораторії, характеристики їхнього сну фіксували за допомогою методу полісомнографії.

Читайте також: Що станеться з кишківником, якщо пити щоранку каву

Музика може порушувати сон

Крім цього проводився запис електроенцефалограми та кардіограми, фіксація руху очей та скорочення м’язів. Ці показники дають змогу з високою впевненістю говорити про якість сну. Учасники повідомляли вченим, чи “чіплялися” до них якісь із мелодій. Далі дослідники зіставляли цю інформацію з даними якості сну.

У людей, які продовжували відтворювати в пам’яті нав’язливі мелодії, частіше, ніж в інших, виникали складнощі із засинанням, вони частіше прокидалися від нічних кошмарів та проводили більше часу у стані поверхневого сну. Електроенцефалограма показала, що у цих людей є феномен консолідації пам’яті уві сні. Тобто, тимчасова пам’ять спонтанно активувалася під час сну, щоб перейти до більш тривалих її видів.

Скаллін додав, що практично всі вважають, що музика покращує сон. Однак тепер очевидно, що навіть інструментальна музика здатна погіршувати його у багатьох людей. Щобільше, саме вона легше прив’язувалася до учасників дослідження.

Марія Апельмон

Маша любителька побитися об заклад, про точність її прогнозу погоди. Вона знає, чи потрібно завтра брати із собою парасольку, чи краще не виходити з дому через пекельну спеку. Інколи напише прогноз погоди краще, ніж Укргідрометцентр. Окрім цього захоплюється астрологією. Полюбляє писати гороскопчики і хвалити Козерогів. Точно знає, що чекає вас сьогодні, завтра і навіть через тиждень. А ще вона не відривається від сучасної літератури (*Кідрук one love) та є поціновувачем смачного індійського чаю.

Недавні новини

В Одесі чоловік палицею побив працівника ТЦК

Сьогодні в Одесі чоловік намагався побити палицею працівника ТЦК, пише crimezone. Про це повідомила Національна…

13 хв. ago

Колишній голова “Укренерго” Кудрицький спрогнозував, коли почнуться стабільні відключення світла

Якщо наступна зима буде холодною, то відключень світла не уникнути. Відключення будуть, навіть якщо встигнуть…

17 хв. ago

Що робити, якщо повістку залишили у дверях: пояснення юристів

Під час воєнного стану в Україні чоловіки можуть отримати повістку будь-де: вдома, на вулиці, в…

36 хв. ago

Зеленський відреагував на російський контрнаступ на Курщині

Російська армія почала контрнаступ в Курській області, де з 6 серпня ЗСУ здійснюють операцію. Про…

47 хв. ago

За три дні в “Дії” зробили понад 400 тисяч пропозицій: скільки відповіли “так”

Протягом трьох днів від початку роботи сервісу онлайн-шлюбів у застосунку "Дія" користувачі зробили більш ніж…

57 хв. ago

Названо знаки Зодіаку, яким дуже пощастить на вихідних

Цими вихідними зірки можуть прихильно посміхнутися деяким знакам Зодіаку, подарувавши їм шанс на успіх у…

1 годину ago