Дім-Сад

8 березня в Україні: чи буде цей день вихідним у 2024 році, та як його відзначати

8 березня 2024 року в Україні буде не таким, як завжди. Цього року воно не буде офіційним вихідним днем, адже 23 лютого 2024 року Верховна Рада України скасувала його як державне свято, пише Час Дій.

8 березня 2024 року не буде офіційним вихідним днем в Україні. Ось чому:

14 лютого 2023 року група народних депутатів зареєструвала законопроєкт №9009, який пропонує скасувати 8 березня як офіційне свято.

23 лютого 2024 року Верховна Рада України прийняла цей законопроєкт.

Згідно з законом, 8 березня 2024 року буде звичайним робочим днем.

Це рішення викликало неоднозначну реакцію в українському суспільстві. Деякі люди підтримують скасування 8 березня, вважаючи, що це свято втратило свою актуальність і є пережитком радянського минулого. Інші ж виступають проти скасування, стверджуючи, що 8 березня – це важливий день, який дає можливість вшанувати жінок та їхні досягнення.

Огляд аргументів за і проти скасування 8 березня

Аргументи за скасування 8 березня:

Втрата актуальності: свято 8 березня втратило свою актуальність, адже багато здобутків, за які боролися жінки в минулому, вже досягнуті.

Читайте також: 5 березня відзначають Свято весни: традиції та заборони у цей день

Пережиток радянського минулого: 8 березня асоціюється з радянською пропагандою та ідеологією, що не відповідає цінностям сучасної України.

Необґрунтований вихідний: 8 березня не має історичного чи культурного значення для України, тому не потребує додаткового вихідного дня.

Дискримінація чоловіків: існування гендерно-специфічного свята 8 березня може вважатися дискримінацією чоловіків.

Аргументи проти скасування 8 березня:

Важливість вшанування жінок: 8 березня – це можливість вшанувати жінок за їхні досягнення та внесок у розвиток суспільства.

Символ гендерної рівності: 8 березня слугує символом гендерної рівності та нагадує про те, що ще багато роботи попереду.

Традиція: 8 березня – це багаторічна традиція, яка має значення для багатьох людей в Україні.

Економічний аспект: скасування 8 березня може негативно вплинути на економіку, адже багато людей планують свої поїздки та відпочинок на цей день.

Попри аргументи “за” та “проти” святкувань 8 березня, згідно з опитуванням, проведеним у 2023 році, 62% українців виступають за те, щоб 8 березня залишалося вихідним днем.

Історія 8 березня – Міжнародного жіночого дня

Вперше, 8 березня 1857 року в Нью-Йорку американські текстильниці виступили з вимогами за рівну оплату праці з чоловіками, поліпшення умов праці, 10-годинного робочого дня. Страйк не дав жодних результатів – протестувальниць розігнала поліція.

Читайте також: В Україні можуть запровадити акциз на газовану воду

Згодом, 8 березня 1908 року в Нью-Йорку відбулася демонстрація «соціалістичних жінок». Тисячі жінок вимагали права голосу, виступили проти важких умов праці та проти праці дітей. Відтоді щорічні демонстрації стали настільки масштабними, що це спонукало Соціалістичну партію Америки оголосити 28 лютого 1909 першим Міжнародним днем жінок.

На великій жіночій зустрічі на Другому світовому конгресі соціалістичної партії, організованому Соціалістичним Інтернаціоналом у Копенгагені в 1910 році німецька журналістка Клара Цеткін запропонувала визнати 8 березня Міжнародним жіночим днем на честь пам’яті демонстрацій робочого жіноцтва в Америці. Так і народилося найвідоміше жіноче свято у світі, 

З 1921 року 8 березня стало офіційним святом в СРСР. Воно стало символом “нової радянської жінки”, яка працює, бореться за свої права і будує світле майбутнє. Свято супроводжувалося офіційними пропагандистськими заходами, демонстраціями та мітингами.

Після розпаду СРСР 8 березня залишилося офіційним святом в Україні. Але відтоді з’явилися нові трактування та інтерпретації свята.

Проте наразі ведуться дискусії щодо доцільності святкування 8 березня та його значення в сучасному українському суспільстві.

Яким буде 8 березня 2024 року в Україні?

Це питання, на яке ще не знайдено відповіді. Цей день може стати новим початком для цього старого свята.

Але, попри скасування 8 березня як офіційного свята, українці, ймовірно, все ж таки будуть відзначати цей день. Можливо, будуть організовані неофіційні святкові заходи. Чоловіки даруватимуть жінкам квіти та подарунки. Жінки й далі матимуть можливість відпочити з сім’єю та друзями.

Шевченко Тарас

Любитель складних політичних тем. Він знає, з ким зараз веде переговори Володимир Зеленський та про що думає Емануель Макрон. Окрім політики, він також з завзяттям та захопленням напише про курйози, які сталися у твоєму районі. Він - очі редакції: не пропустить жоден вибух у Білгороді та колаборанта у Мелітополі. А ще - гарно грає в шахи та готовий довго стояти в черзі за смачною кавою.

Недавні новини

Перед вихідними в Україну увірветься довгоочікуване тепло: прогноз погоди

У п'ятницю, 17 травня, практично по всій Україні стане набагато тепліше, тільки на сході країни…

17 хв. ago

Чим підживити моркву: дієве добриво

Морква, як і кожна посаджена городня культура, потребує підживлення. І це не обов’язково можуть бути…

37 хв. ago

Гороскоп на 17 травня за картами Таро: що чекає на всі знаки Зодіаку

Езотерики склали гороскоп на 17 травня 2024 року для всіх знаків Зодіаку. Дізнайтеся, що цього…

58 хв. ago

У Києві під час сварки чоловік завдав братові кілька ножових поранень

У Оболонському районі Києва правоохоронці затримали чоловіка за вбивство свого брата, пише судово-юридична газета.  Поліція…

1 годину ago

На Волині чоловіка судили за домашнє насильство над дружиною

Суд визнав жителя селища Люблинець Ковельського району винним у вчиненні домашнього насильства над дружиною. Про…

2 години ago

Народне свято 17 травня: шість головних заборон цього дня

Православна церква України 17 травня за новим стилем вшановує пам'ять апостола від 70-ти Адроника і…

14 години ago